Çin aşısını yaptıran birinci kişi Sıhhat Bakanı Koca oldu

Türkiye yakın vakit evvel 3 milyon doz aşıyı teslim aldı. Ocak ayının ikinci haftasında başlaması beklenen resmi aşılama öncesi Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ve istekli birtakım Bilim Heyeti üyeleri aşıyı birinci yaptıran bireyler oldu. Türkiye’de birinci olan aşılama canlı yayında yapıldı. Yarın(14 Ocak) prestijiyle sıhhat çalışanlarının aşılaması başlayacak. Çin aşısını yaptıran birinci kişi olan Bakan Koca, canlı yayında birtakım açıklamalar da yaptı. İşte açıklamanın ayrıntıları:

Çin aşısını yaptıran birinci kişi Sıhhat Bakanı ve Bilim Şurası üyeleri oldu

Kısa bir mühlet Sıhhat Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK) tarafından, tahlilleri tamamlanan CoronaVac aşısı için “Acil Kullanım Onayı” verilmişti. Bunun akabinde birinci aşılamanın canlı yayında yapıldığı görüldü. Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Konseyi üyeleriyle birlikte Ankara Kent Hastanesi’nde aşı olmayı tercih etti. Bakan Koca ve beraberindekiler koronavirüs aşısı oldu.

Bakan Koca açıklamasında, ‘aşılama programının son derece şeffaf yürütülmesi en büyük önceliğimizdir.’ vurgusu yaptı. Bu noktada devlet büyüklerinin aşılanmasının örnek teşkil edeceğini söyleyen bakan aşı hakkında da değerli bir ayrıntıya dikkat çekti. Aşının üzerinde bulunan karekod sistemi sayesinde ismine tahsis edilen kişi dışında o aşının diğerine yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Salgını denetim altına alana kadar aşılamanın devam edeceği belirtiliyor.

FIRSAT ESERLERİ