Çin’den koronavirüs kaynağı hakkında yeni sav

Koronavirüs kaynağı hakkında ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun vazifesi bırakmadan evvel, Çin’i yine maksat göstermesi sonrası, Çin idaresi, okların ABD’ye dönmesi gerektiğini açıkladı. Koronavirüs salgını tesirini devam ettirirken, ABD ve Çin ortasında tansiyon artmaya devam ediyor.

ABD ile Çin ortasında koronavirüs tansiyonu artıyor

Çin’in Wuhan kentinde birinci hadiselerin görüldüğü koronavirüs, tüm dünyayı tesiri altına aldı ve yaklaşık bir yıldır, dünya salgından kurtulmanın yollarını arıyor. Koronavirüs aşısı bulunması sonrası, tüm dünyada aşılama süratle devam ederken, iki muhteşem güç ortasında tansiyon yine arttı.

Çin, Pompeo tarafından yapılan açıklama sonrası, DSÖ’ye davette bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, koronavirüs için bir köken araştırması yapılıyorsa, ABD Ordusu’na ilişkin olan Fort Detrick laboratuvarının da bu araştırmaya dahil edilmesi gerektiğini açıkladı.

Tıpkı sözcü, ABD’nin deniz çok laboratuvarlarının da daha şeffaflaştırılması gerektiğini de vurguladı. DSÖ ise Wuhan ve başka Çin kentlerinde koronavirüs kaynağı hakkında araştırmalar yapmaya devam ediyor.

Bu bahiste hem Çin hem de ABD aşikâr komplo teorilerinin yaygınlaşmasına neden olsa da, DSÖ hastalığın hayvanlardan insanlara nasıl geçtiği ile ilgili araştırmasını tamamlamış değil.

Her ne kadar eskisi kadar konuşulmasa da, koronavirüs kaynağı hakkında birçok komplo teorisi ortalıkta konuşuluyor. DSÖ araştırmasının devam etmesi, Çin ve ABD üzere ülkelerin sansasyonel açıklamaları ise bu teorilerin tekrar seslendirilmesine neden oluyor.

Buna rağmen koronavirüs kaynağı hakkında,  laboratuvarda üretilmesi ya da 5G ile yayılması üzere temelsiz komplolar havada uçuşmaya devam ediyor. DSÖ ve birçok bilim insanı ise bu komplolar yerine bilimsel temelli açıklamaları beklemek konusunda ihtarlarına devam ediyor.

FIRSAT ESERLERİ