Çin’in kuracağı uzay istasyonunun tarihi aşikâr oldu

Uzay yarışında ön plana çıkmak isteyen Çin, bu doğrultuda adımlar atmaya devam ediyor. Buna nazaran Çin kuracağı beşerli uzay istasyonu için çekirdek modül gönderim tarihini açıklandı.

Çin uzay istasyonu 2022’de tamamlanacak

Xinhua Haber Ajansı’nın haberine nazaran Çin’in beşerli uzay projesinin baş dizayncısı olan Zhou Jianping, gelecek yılın başlarında ülkenin birinci uzay istasyonunun çekirdek modülünün fırlatılacağını belirtti. Test etabı tamamlanan çekirdek modülü taşıyan Long March 5B roketinin birinci başarılı uçuşu da mayıs ayında gerçekleştirilmişti. 2022’ye kadar inşasının tamamlanması planlanan istasyonda önümüzdeki 2 yıl içinde 11 misyon gerçekleştirecek. Bunların 6’sının uçuş üzerine olduğu tabir edildi.

Testlerin son kademede olduğunu söz eden Jianping, “Önümüzdeki bahar Çin uzay istasyonunun temel teknoloji testine ve inşasına başlayacağız. Çalışmamızın en büyük önceliği, uzay aracının yörüngede sağlam halde çalışmasını ve astronotların güvenliği doğrultusunda olacak. Böylelikle verimli bir formda çalışabilmelerini ve vazifelerini tamamlayabilmelerini sağlayacağız” tabirlerini kullandı. 

Pekin hükümeti projeye uzun vadeli olarak bakıyor. Çünkü en geç 2045 yılına kadar bir ay istasyonunun kurulması planlanıyor. Bu doğrultuda ay yüzeyinden topladığı 1.73 kilogram taş ile başarılı bir biçimde geri dönen Chang’e 5 Çin’i ABD ve Sovyetler Birliği’nden bu yana gereç getirebilen birinci ülke yapmış oldu. Uzay yarışındaki bu gayretten kimin mutlak zaferle ayrılacağını daima birlikte göreceğiz.