Çinli telefon üreticisinden Türkiye’ye büyük yatırım

Pek çok akıllı telefon üreticisi, son vakitlerde Türkiye’ye yatırım yapma kararı almayı düşünüyor. Samsung ve Xiaomi üzere firmalar tarafından şimdi resmi bir adım atılmamış olsa da Oppo, geçtiğimiz haftalarda resmi olarak fabrika açacağını onaylamıştı. Oppo’nun akabinde bir diğer Çinli telefon üreticisi olan Tecno firması da Türkiye için yatırım yapma kararı aldı.

Türkiye’de üretilecek birinci telefonun, Mart ayında piyasaya çıkması planlanıyor.

Çinli telefon üreticisi Tecno, Türkiye için 25 milyon dolarlık yatırım yapacak

Çinli bir akıllı telefon üreticisi olan Tecno, Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldı. Bu karar ile Türkiye’deki yatırım projesine 25 milyon dolar üzere büyük bir ölçünün harcanması planlanıyor. Yatırımın kısa vakitte başlaması beklenirken, Türkiye’de üretilen birinci telefonun da Mart ayında hazır olması ve kullanıcılarla buluşması bekleniyor.

Şimdi ülkemizde ismi pek bilinmese de Tecno firması tarafından Türkiye için yapılacak yatırım sonrası, üreticinin isminden kelam ettirmesi bekleniyor. 2020 yılında 1 milyar dolar düzeyinde gelir elde eden üretici, fabrikasını Pendik’te açmayı planlıyor. Türkiye’de üretilecek birinci telefonun ise öncelikli olarak Türkiye’deki kullanıcılara hitap etmesi planlanıyor.

Aralık ayından itibaren Türkiye’de bulunan Tecno, kimi akıllı telefon modellerini de Türkiye garantili olarak satışa sunuyor. Bu telefonlar ortasında Spark 6, Camon 16 Premier ve Pova modelleri yer alırken, telefonların 2.800 TL ile 4.000 TL ortasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Üretim tesisi Pendik’te olacak

Türkiye’de üretilecek telefonlar için kurulacak olan fabrika ise Pendik’te yer alacak. Fabrikanın suramı tamamlandıktan sonra üretim süratli bir halde başlayacak ve Mart ayında Türkiye’de üretilen birinci telefon satışa sunulacak. Üretilecek telefonun ise daha çok orta segmenti hedeflemesi bekleniyor.

Yapılan yatırım hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Hangi markaların Türkiye’de fabrika açmasını isterdiniz?

FIRSAT ESERLERİ