Citroën Türkiye’den 2020 yılında değerli muvaffakiyet

Havacılık ve hizmet dallarının yanı sıra araba kesimi de koronavirüs salgınından nasibini aldı. Araç satışlarında önemli bir artış yaşanmasına karşın fabrikaların üretim kapasitesi düştüğü için sipariş verenler uzun bekleme mühletleri ile karşı karşıya kaldı. Son yıllarda yükselişini sürdüren Citroën’in 2020 yılında Türkiye pazarında değerli bir muvaffakiyete imza attığı açıklandı.

Citroën Türkiye, 2020 yılında dört basamak birden yükseldi 

Mart 2019 itibariyle Groupe PSA Türkiye çatısı altında yesyeni bir takımla faaliyete başlayan Citroën Türkiye, 2020 yılında, 22.254 adedi araba, 5.226 adedi hafif ticari olmak üzere toplamda 27.480 adet satış gerçekleştirdi.

Bu sayede pazar hissesini yüzde 2.5’ten yüzde 3.6 düzeyine çıkardı. Binek araba pazarında elde edilen 22.254 adetlik satış ile yüzde 152 büyüme gösteren Citroën Türkiye, pazar hissesini en çok artıran araba markası oldu. Ticari araç pazarında da satışlarını geçen seneye nazaran yüzde 63 artıran Citroën Türkiye, markalar sıralamasında iki basamak birden yükselerek beşinciliğe yerleşti.

Citroën Türkiye Pazarlama Yöneticisi Selen Alkım, 2021 yılı için yapmış olduğu değerlendirmede; “Geçtiğimiz yıl hepimiz için çok şiddetli şartlarda geçti ancak yakaladığımız muvaffakiyet olumsuz şartlar karşısında ne kadar çabuk aksiyon alabildiğimizi gösteriyor. 2021 yılında otomotiv pazarını 700 bin adet olarak öngörüyoruz.

Biz Citroën olarak bu pazarda 39.500 adet satış ile yüzde 5.6 pazar hissesi elde ederek yakaladığımız başarıyı sürdürmeyi hedefliyoruz. Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleştireceğimiz Yeni Citroën C4 lansmanı ile birlikte son yıllarda yer almadığımız C-HB segmentinde kıymetli bir oyuncu olacağız.

Yılın üçüncü çeyreğinde de Yeni Citroën C3 Aircross SUV modelimiz yenilenecek ve segmentinde daha argümanlı bir pozisyonda olacak. Tüm bu yeni model lansmanlarımız, güçlenen bayi teşkilatımız ve müşteri memnuniyetini odak noktamız olarak belirleyen anlayışımız sayesinde istikrarlı bir biçimde büyümeye devam edeceğiz.”dedi.

FIRSAT ESERLERİ