Coinbase, Ripple (XRP) Süreçlerini Durduruyor

Geçtiğimiz haftalarda ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), Ripple Labs Inc.’e bir dava açmıştı. Bu davanın açılma sebebi, Ripple’ın XRP kripto para ünitesinin kayıt dışı yollara satılması olarak belirtildi. Davanın açılmasının akabinde XRP pahaları düşüş göstermeye başladı ve son olarak Coinbase, önümüzdeki ay itibariyle XRP kripto para ünitesinin satışlarını durduracağını açıkladı.

XRP satışlarının durdurulması ile birlikle bu kripto paraya sahip kullanıcıların aklında soru işaretleri oluşmaya başladı. Coinbase, XRP alım satımlarının durdurulacağını fakat kullanıcıların XRP cüzdanlarındaki bakiyeleri çekebileceklerini lisana getirdi.

19 Ocak’tan itibaren XRP alım satımları gerçekleştirilemeyecek

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi, Ripple Labs. Inc’e ve şirketin iki CEO’suna, kayıt dışı kripto para satışı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle dava açtı. Açılan bu davanın akabinde, XRP kıymetleri düşüş göstermeye başladı ve kimi kripto para borsaları XRP alım satımını durdurma kararı aldı.

Dünyanın en büyük kripto borsalarından birisi olan Coinbase, Twitter üzerinden yapmış olduğu bir açıklamayla birlikte XRP satışlarının 19 Ocak 2021 tarihinde durdurulacağını belirtti. Açılan davanın bu kararda tesirli olduğunu belirten şirket, Coinbase Wallet ve Coinbase Custody platformlarında XRP’nin görüntülenmeye devam edeceğini belirtti.

Coinbase, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu sözlerde bulundu; “ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a karşı tavrı göz önünde bulundurularak 19 Ocak 2021, saat 10.00’da tüm XRP süreçlerinin askıya alınmasına karar verilmiştir. Alım satımlar durdurulsa bile kullanıcılar, XRP fonlarına erişebilecektir. XRP, Coinbase Custody ve Coinbase Wallet platformlarında desteklenmeye devam edecektir. Ripple ile ilgili yasal gelişmeler takip edilecek ve bu gelişmeler kullanıcılarla paylaşılacaktır.”