Corellium, M1’lı Mac’ler İçin Birinci Linux Sürümünü Yayınladı

Teknoloji devi Apple, kasım ayında merakla beklediğimiz yeni Mac bilgisayarlarını tanıtmıştı. Yeni Mac’lerin öbür jenerasyonlara nazaran daha fazla ilgiyle beklenmelerinin nedeniyse Apple’ın artık Intel işlemcilere yer vermeyecek olmasıydı. Şirket, yeni Mac’lerinde artık kendi üretimi olan yonga setini kullanacağını açıklamıştı ve o denli de oldu.

Apple’ın birinci Mac’leri, şirketin tıpkı vakitte bilgisayarları için ürettiği birinci yonga seti olan M1 ile geldi. M1 yonga seti, Apple’ın sunduğu ve daha sonra kullanıcılar tarafından da ispatlandığı üzere Intel’in işlemcilerinden çok daha yüksek performans sundu. Ancak işlemcinin değişmesi, Apple kullanıcıları için de birinci etapta sorun yaşatacak üzere.

M1 için Linux’ün “çok erken betası” yayınlandı:

Apple’ın M1 yonga setine sahip Mac bilgisayarları, Intel bilgisayarlarıyla tıpkı yazılım takviyesini sunmuyor. Hasebiyle M1’lı Mac’lerin başka yazılımları çalıştırmaları için geliştiricilerin yonga setine takviye sunması gerekiyor. Bu yazılımlar ortasında elbette işletim sistemleri de bulunuyordu.

Bugünse birçok Mac kullanıcısının merakla beklediği sevindirici bir haber geldi. Corellium, Apple’ın M1’lı Mac’leri için sunulacak Linux işletim sisteminin “çok erken beta” sürümünün yayınlandığını açıkladı. Açıklama, şirketin CTO’su Chris Wade tarafından yapıldı. M1’lı Mac’ler için yayınlanan sürümün sırf ‘gelişmiş kullancılar’ tarafından kullanılması gerektiği de açıklamada belirtildi.

Bununla birlikte Chris Wade, Corellium’un M1 için Linux kodlarının tümünün açık kaynak lisansı altında yayınlanacağını duyurdu. Corellium tarafından yakın vakitte daha kullanılabilir bir beta sürümü yayınlanacak olan M1 için Linux’ü bu kontağa tıklayarak indirebilirsiniz. Ancak tekrar hatırlatalım: Şayet gelişmiş bir Linux kullanıcısı değilseniz bu sürümü kurmamanız ve beklemeniz tavsiye ediliyor.