Cover İsimli Altcoin, Hack Kurbanı Oldu: Düşüş Yüzde 90

Son yılların en tanınan yatırım araçlarından bir tanesi olan kripto paralar, sert yüzünü bir kere daha gösterdi. Cover olarak bilinen bir altcoin, yalnızca 1 saat üzere kısa bir müddet içerisinde yüzde 78 bedel kaybetti. Cover yatırımcılarını büyük ziyan uğratan olay sonrasında Binance ve Huobi üzere Cover’ı listeleyen borsalar, bu altcoinleyapılacak süreçlerin tümünün durdurulduğunu açıkladı.

Aslına bakacak olursak her yatırım, yükseliş ve düşüşe açıktır. Lakin kelam konusu yatırım aracı kripto para üniteleri olduğunda, her an her şey olabiliyor. Yatırımcıları derinden etkileyen bu cins olaylarsa genelde bilgisayar korsanları nedeniyle gerçekleşiyor. Cover’daki rekor süratte düşüşün nedeni de bir bilgisayar korsanıydı. Tezlere nazaran Cover’a düzenlenen bir siber akın, bu altcoinin bir saat üzere bir müddette yüzde 78 bedel kaybetmesine yol açtı.

Cover’ın toplam düşüşü yüzde 96 düzeylerinde

Coinmarketcap isimli platformdan yaptığımız son denetimlerde, sert düşüşün akabinde ufak bir toparlama yapan Cover’ın, olayın duyulmaya devam etmesi üzerine daha da paha kaybettiğini görüyoruz. Bu bağlamda Cover, öğle saatlerinden sonra toplamda yüzde 96 düzeyinde bedel kaybetti. Ülkemizde bilindik bir kripto para yatırım fenomeni olan “Richard Sorge“, yaşanan olayın “stop” koymanın değerini gözler önüne serdiğini söyledi.

  • Not: Stop koymak, yalnızca kripto para borsaların olan bir durum değil. Bugün dolar yatırımı yaparken de kullanılabilen stop noktaları, o aracın muhakkak bir fiyata düştüğü anda satılmasını sağlıyor. Yani bir saatte yüzde 78’lik düşüş yaşanması, stop koymuş bir yatırımcıyı o kadar da etkilemedi.

Tezlere nazaran bir bilgisayar korsanı, Cover Protocol‘ü ele geçirdikten sonra stake süreci başlattı. Yani ödül elde etmek isteyen bilgisayar korsanı, Cover’ları kilitledi. Kendi karını aldıktan sonra gerisine bile bakmayan bilgisayar korsanı, sayısız kullanıcının önemli manada ziyan etmesine yol açtı. Savlara nazaran bilgisayar korsanı, bu ataktan en az, 3,2 milyon dolar kazandı.