Cyberpunk 2077 Hakkında Yeni Bir Rapor Yayınlandı

2020 yılının en çok konuşulan oyunu olmayı başaran, rekorlara imza atan, milyonlarca oyuncu tarafından oynanan fakat tüm bunlara karşın tenkit yağmuruna tutulan Cyberpunk 2077 hakkında hazırlanan raporlar, oyundaki tüm yanlışların ve karşılanamayan beklentilerin sebebini ortaya çıkardı.

Bilhassa konsol oyuncuları tarafından büyük tenkit toplayan Cyberpunk 2077 hakkında 20’den fazla eski ve yeni CD Projekt Red çalışanı ile yapılan görüşmeler sonrası oluşturulan bir rapor, oyunun geliştirilmesine aslında 2016 yılına kadar gerçek manada başlamadığını, oyunda 2016 yılında pek çok majör değişiklik yapıldığını ve hatta 2018 E3’de gösterilen demonun neredeyse büsbütün ‘sahte’ olduğunu ortaya koydu.

2012 yılından 2016 yılına kadar oyun üçüncü şahıs nişancı (TPS) olarak planlandı:

Cyberpunk 2077’de bulunan tüm yanılgılara dair herkesin bu kadar tahammülsüz olmasının sebeplerinden biri de hiç elbet oyunun sekiz yıldır geliştiriliyor olmasıydı. Sekiz yıldır üzerinde çalışılan bir oyunun yanlışlarla dolu olarak gelmesini kimse kabul edemedi.

Lakin CD Projekt Red çalışanları ile yapılan görüşmeler sonrasında oluşturulan rapora bakılacak olursa Cyberpunk 2077 üzerindeki önemli çalışmalar fakat 2016 yılında başlayabilmiş. 2016 yılına kadar gelinen nokta adeta ‘sıfırlanarak’ oyun tekrar geliştirilmeye başlanmış. Örneğin oyun 2016 yılına kadar 4 sene boyunca TPS olarak geliştirilmiş lakin bu 2016’da kökten değişmiş.

CD Projekt Red’in 2018 yılında E3’te oyun severlerle buluşturduğu ve oyuna dair en büyük ‘tanıtım’ faaliyetlerinden biri olan, oyuna olan ilgiyi önemli manada artıran demo görüntüsü ise büyük oranda ‘sahte’ imiş.

Üstelik gerçekçi olmayan teslim tarihleri sebebiyle çalışanlar bu süreçte büyük baskı altında çalışmak durumunda kalmış. Yaşanan tüm teknik aksaklıklar ve bu gerilimli çalışma süreci de oyuna doğal olarak negatif yansımış.

Önümüzdeki hafta gelmesi planlanan büyük güncelleme ile birinci adım atılacak:

Cyberpunk 2077 şimdiye kadar birkaç ufak düzeltme içeren güncelleme yayınladı lakin şimdi büyük bir güncelleme gelmedi. Oyundaki yanılgıların çözülmesine yönelik birinci büyük güncellemenin ise önümüzdeki hafta yayınlanması planlanıyor.

Cyberpunk 2077 için güncellemeler gelmeye başladıkça oyun hakkındaki yorumlar da büyük oranda değişeceğe benziyor. Zira tüm yanılgılara karşın oyunun öyküsü, yer ve karakter tasarımı, sunduğu açık dünya ve distopik gelecek imajıyla hala hayli heyecan verici bir noktada durduğunu söyleyebiliriz. Cyberpunk 2077’yi tüm artı ve eksileriyle değerlendirdiğimiz yazımıza göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.