Cyberpunk 2077’de Performansı 30 FPS Kadar Artıran Yazılm

Yeni Crysis olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Cyberpunk 2077 ve geliştiricisi CD PROJECT RED’in başı, bildiğiniz üzere optimizasyon problemleriyle kaygıda. Günümüzün en güçlü PC donanımlarında bile 4K’da akıcı bir tecrübe sunamayan oyun, konsol tarafındaysa neredeyse büsbütün oynanamaz bir halde.

Pekala ya donanımınızı güçlendirmeden daha fazla performans elde etmenin bir yolu yok mu? Programcı CodeZ1LLa’nın ‘EZ Optimizer’ ismini verdiği şey aslında tam olarak bunu yapıyor. Bâtın geliştirici ayarlarını değiştirerek oyunun performansını artıran bu yazılımı kullanmak da epeyce kolay ve yapmanız gereken tek şey, ilgili belgeyi Cyberpunk 2077 kurulumunun kök dizinine taşımak.

Cyberpunk 2077, EZ Optimizer ile kaç FPS veriyor?

İlgili belgeyi Cyberpunk 2077’nin heyeti olduğu kök dizinine taşıdıktan sonra seçim yapabileceğiniz 4 seçeneğiniz olacak. Bunlar sırasıyla Max Boost, Balanced (Dengeli), Default (Varsayılan) ve Disable Async Compute (Async Hesaplamayı Devre Dışı Bırak). Bu seçeneklerin açıklaması ise şu formda:

  • Max Boost: Mümkün olan en düzgün manzara doğruluğu sağlar ve performansı kıymetli ölçüde artırır. Bu seçenek, GeForce GTX 1060 ve altı ekran kartları için tavsiye edilir.
  • Balanced (Dengeli): İmaj kalitesi ve performans ortasında makul bir istikrar sağlar. GeForce GTX 1070 Ti’dan GeForce RTX 20 serisine (Turing) kadar tavsiye edilir.
  • Default (Varsayılan): Ayarları oyunun varsayılan yapılandırmasına geri döndürür:
  • Disable Async Compute (Async Hesaplamayı Devre Dışı Bırak): Bu seçenek, GeForce GTX SKU’ları için performansı artırmaya yardımcı olur ve NVIDIA’nın yeni RTX modelleri için önerilmez.

FPS kıymetlerinden de bahsetmek gerekirse geliştirici, GeForce 1070 Ti ekran kartıyla varsayılan ayarlarda ortalama 42-51 FPS aldığını belirtiyor. İstikrarlı moda geçildiğinde FPS 54’den 71’e yükselirken, Max Boost modunda ise FPS 51’den 80’e kadar çıktı.

Elbette, performansın GPU başta olmak üzere CPU, SSD ve öteki donanım bileşenlerinize nazaran değişiklik göstereceğini unutmamak gerekiyor. Lakin tekrar de EZ Optimizer’ın, üst seviye sistemlerde bile çalıştırılmakta zorluk çeken Cyberpunk 2077 için yeterli bir tercih olabileceğini söyleyebiliriz.