DALL-E, Metinsel Açıklamaya Dayalı Görseller Oluşturabiliyor

Günümüzde yapay zeka teknolojilerinin yeni bir çağı başlattığı artık aşikar. O denli bir yapay zeka düşünün ki, tasarlamasını istediğiniz çizimi yahut görseli dakikalar içinde hazırlasın. Üstelik bunu yapabilmesi için istenilen tek ihtiyaç, tasarlanmasını istediğiniz görsel hakkında birkaç cümle. DALL-E bunu başarabiliyor.

OpenAI kavramını duymuş olabilirsiniz. İnsanların sık sık teknolojiye hayranlık duymasını sağlayan, yapay zeka üzerinde çalışmalar yapan kar maksadı gütmeyen şirket. OpenAI şirketinin üzerinde çalıştığı ve ismi en çok bilinen GPT-3 protokolüyle oluşturulan DALL-E yapay zekası epeyce farklı bir kullanım formu sunuyor. DALL-E, GPT-3 protokollerini verilen bir açıklamaya dayalı rastgele bir imaj tipini oluşturmak için kullanıyor. Hayvanların ve bitkilerin imajlarından giysi eşyalarına kadar yaratılabilecek görsellerinin çeşitliliğini görmek hakikaten ilgi alımlı. Bu ortada bilmeyenler için GPT-3 kavramının ne olduğundan kısaca bahsetmek gerekirse: Generative Pre-trained Transformer 3 yani kısaca GPT-3, insanların yazdığı metinlerden yola çıkarak içerik üretmek için derin öğrenmeyi kullanan özbağlanımlı bir lisandır.

DALL-E’yi rakiplerine kıyasla bu kadar özel kılan en değerli farklılık ise bir görsel üretmek için bu sürecin kodunu ve yollarını araştırmanıza gerek olmaması. Bir grafik tasarımcısına yahut bu çeşit bir işi yapan birine istediğiniz tasarımı yaptırmak için sarf ettiğiniz açıklamaları bu yapay zeka için de kullanabilirsiniz.

Burada metin tabanlı açıklamalardan manzaralar üretebilen yapay zekaların uzun vakittir var olduğunu ve bu nedenle bu teknolojinin kendi başına özel bir şey olmadığını belirtmek gerekli. DALL-E yapay zekasının öteki farklılığı ise kullanılan yapay hudut ağında bilinmeyen. DALL-E, yapay hudut ağları bünyesinde çok sayıda ve çok karmaşık görsel katmanlarla süreç yapmayı destekleyen yapılar barındırıyor. Bu da değişik görseller üretilmesine imkan sağlıyor.

DALL-E’nin isminin kökeni de hayli farklı. Bu isim, sempatik bir animasyon robotu olan WALL-E ve ünlü sürrealist ressam Dali’nin birleşiminden geliyor. Böylelikle iki farklı sanat formunun kendi alanlarındaki bir noktada kesişmesini görmüş oluyoruz.

DALL-E şu kademede belirli kalıplarda sonlu bir biçimde kullanılabiliyor. İlerleyen süreçte büsbütün kullanıma açılması planlar ortasında.