Dark Web Dünyasının En Büyük Ticari Pazarı Yıkıldı

Cürüm faaliyetlerine konut sahipliği yapmakla büyük bir üne sahip Dark Web içerisinde en büyük yasadışı pazar yeri olduğu tabir edilen platform, birkaç ülkeyi ve Europol’u içeren milletlerarası bir operasyonun akabinde büsbütün kapatıldı.

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), yasadışı ticaretin döndüğü DarkMarket’in yaklaşık 500.000 kullanıcısı, 2.400’den fazla satıcısı ve 320.000’den fazla süreci olduğunu belirten bir rapor yayınladı. Ayrıyeten DarkMarket’te 4.65’in üzerinde Bitcoin ve 12.800 Monero transferini yapıldığı da ortaya çıktı ve bu harcama da yaklaşık 170 milyon dolara eşit. DarkMarket üzerinden çoğunlukla uyuşturucu, düzmece para, kredi kartı bilgileri, SIM kartlar ve berbat maksatlı yazılım ticareti yapılıyordu.

Alman yetkililer, Almanya-Danimarka hududu yakınlarında DarkMarket’in piyasa operatörü olduğu argüman edilen 34 yaşındaki Avustralya vatandaşının tutuklanmasına yol açan soruşturmaya başkanlık etti. Kimi kaynaklar yakalanan şüphelinin yargıç önüne çıkarıldığını lakin konuşmayı reddettiğini bildirdi. Şu anda duruşma öncesi gözaltında tutuluyor.


DarkMarket

Yetkililer, DarkMarket’i bir daha erişilmemek üzere kapattı. Bu platformun Moldova ve Ukrayna’daki 20 farklı sunucularını yöneten şahıslar, alıcılar ve satıcıları yakalamak için de harekete geçilmiş durumda.

DarkMarket, The Pirate Bay ve WikiLeaks üzere siteleri barındıran, Almanya ve Hollanda’daki eski NATO sığınaklarında bulunan web barındırma hizmeti Cyberbunker’a yönelik bir soruşturma sırasında Alman yetkililerin dikkatini çekmişti. Yapılan ağır çalışma büsbütün bu istikamete hakikat çevrildi ve Dark Web’in en büyük şebekesi ortadan kaldırılmış oldu.

Dark Web, hatalılar için de artık inançlı bir yer sayılmaz. Geçen Eylül ayında uyuşturucu kaçakçılarını amaç alan bir öteki milletlerarası operasyonda, ABD ve Avrupa’da 170 hatalı tutuklandı. Gerçekleştirilen operasyon sonucu silahlara, uyuşturuculara ve hem nakit hem de sanal para ünitelerine ulaşılmıştı. Akabinde çeteye ilişkin ulaşılan her şeyin toplam pahasının 6.5 milyon Dolar’dan fazla olduğu söz edilmişti.