Dikkat edilmesi gereken yeni WhatsApp virüsü

WhatsApp uzun bir müddettir zımnilik mukavelesi sebebiyle gündemdeydi. Bunun akabinde WhatsApp üzerinden Huawei taşınabilir uygulaması ismi altında bir virüsün yayıldığı ortaya çıktı. WhatsApp virüsü, bildiri yoluyla yayılıyor ve birinci etapta bildirimleri daha sonra ise ana ekrandaki süratli yanıt verme özeliğine bulaşıyor.

Kullanıcıların denetimi dışında rehberindeki bireylere bildiri atmaya sebep olan makûs gayeli yazılım Twitter üzerinden duyuruldu ve dikkatli olunması gerektiği aktarılıyor.

WhatsApp virüsü kısa müddette yayılıyor: Dikkatli olun!

ESET’te virüs programı araştırmacısı olan Lukas Stefanko, fark ettiği bu virüsü Twitter üzerinden paylaştı. Karşılaşılan virüsün ‘Google Play‘ görünümlü bir internet sitesi olduğunu belirten paylaşımda atılan ilişkiye tıklanması sonucu virüs telefona indiriliyor. Huawei Mobile olarak isimlendirilen lakin Huawei ile hiçbir alakası olmayan uygulamayı harici olarak telefona indirmek ve kurmak için onay seçeneğine basıldığında kişinin telefonuna virüs bulaşıyor.

Lukas Stefanko Twitter üzerinden paylaştığı görüntüde: ”Bu makûs hedefli yazılım, alınan rastgele bir WhatsApp bildiri bildirimini denetim ediyor ve kurbanın telefonundan öteki kullanıcılara yayılıyor” açıklamasına yer veriyor.

Virüs yazılımı ise temelde kullanıcılardan bildirim için erişim müsaadesi istiyor daha sonra WhatsApp üzerinden gelen iletilere otomatik olarak cevap vermeye başlıyor ve bu ilişki atılıyor.

Virüs, WhatsApp’ın gelen iletilere direkt bildirimler üzerinden cevap vermeyi sağlayan süratli cevap özelliğini kullanıyor. İrtibata tıklayan şahıslar ise karşılarında Google Play arayüzünde düzmece bir uygulama sayfasıyla karşılaşıyor. İndirme bildirimi atan bu virüs yazılımı kullanı onayladıktan sonra telefonunu ele geçiriyor.

Bu cins bildiriler alan kullanıcılar irtibata tıklamaması ve oradaki rastgele bir belgeyi telefonlarına indirmemesi gerekiyor. 

FIRSAT ESERLERİ