Discord, Trump Yanlısı Bir Sunucuyu Yasakladı

Amerika Birleşik Devletleri’nde olaylı geçen seçim sürecinin sonucunda yeni periyotta başkanlık koltuğuna oturacak kişinin Joe Biden olduğu katılaşmıştı. Joe Biden, 20 Ocak’ta resmen Amerika Birleşik Devletleri Lideri misyonuna başlayacak. Ama bu gün yaklaşırken ABD, geçtiğimiz günlerde tarihine damga vuracak bir olay yaşadı.

2016 yılında vazifeye gelen ve öteki liderlere nazaran farklı bir lisan ve prosedür kullanan Donald Trump’ın destekçileri, Washington DC’deki kongre binasını basmıştı. Yaşanan baskının akabinde Donald Trump ve destekçilerine toplumsal medya devlerinden büyük darbeler vuruldu. Bugün Twitter’ın akabinde bir darbe de Discord’dan geldi.

Discord, Trump yanlısı bir sunucuyu yasakladı:

Discord, yaptığı açıklamada Reddit’in yasakladığı r/The_Donald ve TheDonald.win alt başlıklarıyla irtibatlı olan “The Donald” isimli sunucuyu yasakladığını açıkladı. Şirket, açıklamasında bu sunucunun baskınları organize etmede kullanıldığına dair bir delilin bulunmadığını belirtti. Şirketin The Verge’e yaptığı açıklama şu biçimdeydi:

Platformdaki her cinsten nefret ve şiddete karşı; şiddet içeren aşırıcılığı desteklemek yahut etrafında örgütlenmek için Discord’un kullanımına dair sıfır tolerans siyasetimiz var. The Donald isminde bir sunucunun 6 Ocak isyanlarını organize etmek için kullanıldığına dair hiçbir delil bulunmasa da Discord, ABD’de şiddeti kışkırtmak ve silahlı bir ayaklanma planlamak ve 2020 ABD seçimiyle ilgili yanlış bilgiler yaymak için kullanılan çevrimiçi bir forumla açık teması nedeniyle bugün tüm sunucuyu yasaklamaya karar verdik.

Reddit, r/The_Donald isimli alt başlığı geçtiğimiz haziran ayında yasaklamıştı. Platform, cuma günü de resmi olmayan Trump yanlısı başlık olan r/donaldtrump’ı yasakladığını açıklamıştı. Platform tarafından yapılan açıklamada başlığın “ABD Kongre Binası’ndaki şiddetle ilgili son günlerde tekrarlanan siyaset ihlalleri” nedeniyle yasaklandığını belirtmişti.