Discord, Trump yanlısı sunucuyu kapattı

Trump ile ilgili yaşanan gelişmelerin arkası gerisi kesilmiyor. Birçok dijital medya servisi tarafından ban yiyen Trump’tan sonra, Trump yanlıları da çeşitli dijital servislerde yasaklanmaya başladı. Bu durumun en göze çarpan örneği de Discord tarafından geldi.

Discord: “Nefret ve şiddete karşı toleransımız yok!”

Discord, daha evvel Reddit’te yasaklanan subreddit r/The_Donald ve TheDonald.win ile ilişkisi bulunan Trump yanlısı topluluk, The Donald isimli bir sunucuyu yasakladı. Trump yanlısı bir çetenin, Trump tarafından teşvik edilmesinin akabinde ve ABD Kongre Binası‘na saldırmasından iki gün sonra gelen yasak sonucunda, sunucunun ayaklanmaları organize etmek için kullanılmadığı, buna dair rastgele bir delil olmadığı da bildiriliyor.

Mevzu ile ilgili The Verge’e açıklama yapan Discord tarafı, “Platformdaki her türlü nefret ve şiddete karşı sıfır tolerans siyasetimiz mevcut. Donald ismindeki bir sunucunun 6 Ocak günü gerçekleşen isyanları organize etmek için kullanıldığına dair hiçbir delil bulunmasa da Discord, şiddeti kışkırtmak için kullanılan çevrimiçi bir forumla açık ilişkisi nedeniyle, bugün tüm sunucuyu yasaklamaya karar verdi.” tabirlerinde bulundu.

Reddit, nefret telaffuzunu daha açık bir halde yasaklayabilmek için siyasetlerini genişletmiş ve Haziran ayında Trump yanlısı subreddit r/The_Donald‘ı yasaklamıştı. Ek olarak Discord’un yasakladığı sunucu The Donald, eski r/The_Donald üyelerininin bir ortaya geldiği yerlerden biri olarakta biliniyor.