Dizüstü bilgisayarlar için yeni OLED ekranlar yolda

OLED ekranlar üst düzey imaj kalitesi ile bilhassa telefonlar için değerli kriterlerden birisi haline geldi. Akıllı telefon üreticileri fiyat / performansa odaklandıkları birtakım modellerde hala LCD kullanıyor olsa da, dizüstü bilgisayarlarda da OLED ekrana geçiş sürecini hızlandıracak adımlar atılıyor.

Laptoplar için yeni Samsung OLED ekranlar yolda

Güney Koreli teknoloji devi, Youtube’da dizüstü bilgisayarlar için Samsung OLED ismiyle bir görüntü paylaştı. Paylaşılan görüntüde dizüstü bilgisayarlar için üretilen panelin güneşte ve dış yer kullanımlarında üstün imaj kalitesi verebileceği öne sürüldü. Bu yeni ekranalrın klasik ekranlara kıyasla yüzde 85 HDR kapsamı ve yüzde 120 DCI-P3 renk gamı ​​sunacağı belirtiliyor.

Dizüstü bilgisayarlar için yeni ekranlarının öteki avantajları ortasında gerçek siyah renkler (0.0005 nit) ve 1.000.000: 1 yüksek kontrast oranı yer alıyor. OLED ekranlar ayrıyeten Samsung’a nazaran karanlık sahnelerde parlak vurgulara ve detaylara sahip olacak.

Samsung’un 2021 dizüstü bilgisayar serisi geçen ay tanıtıldı. Açıklanan Samsung Galaxy Book Flex 2, Samsung Galaxy Book Flex 2 5G, Samsung Galaxy Book Ion 2 ve Samsung Notebook Plus 2 modellerinin hiç birinde OLED ekran bulunmuyor.

6 Ocak’ta The First Look 2021 aktifliğine mesken sahipliği yapacak olan Samsung’un OLED ekranlı dizüstü bilgisayarlar için daha ayrıntılı bir açıklama yapması bekleniyor.