Donanım Haber Ölücüsünden Akıllara Ziyan Tasarruf Prosedürü

Ülkemizdeki tanınan internet sitelerinden bir tanesi olan Donanım Haber‘in bir de forum tarafı bulunuyor. DH forum kullanıcıları, burada belirli mevzular üstüne fikirlerini, yorumlarını ve bilgilerini paylaşıyorlar.

DH forumu, bir de internette Donanım Haber ölücüleri olarak isimlendirilen kullanıcılara sahip. Faal bir internet kullanıcısıysanız kesinlikle ki bu tabire denk gelmişsinizdir. Şayet ki hiç denk gelmediyseniz bu haberimizde tam olarak neden bu tabirin kullanıldığını anlamış olacaksınız.

Donanım Haber kullanıcısının enteresan tasarruf sistemi

DH forumunda motorlu araçlar dünyası kategorisi altında açılan bir tasarruf başlığı, yalnızca Donanım Haber’de değil tıpkı vakitte Ekşi Kelamlık‘te de gündem olmayı başardı. Kullanıcının aracında yakıt tasarrufu için yaptıklarını şu halde anlattı:

“Bu orta araca ne kadar az yaktırabilirim diye birkaç sistem denemek istedim ve kent içi 4.6 lt olan bedelini 4.1 lt çekmeye başardım. Ort. sürat 15 gözüküyor.

*İlk etapta bagajda bulunan gereksiz eşyaları meskene koydum. (Bagajın paspası, stepne, birinci yardım seti, yangın tüpü.)

*Daha sonra aracın art koltuğu kullanılmıyor diye, başlıklarını söktüm ve art paspaslarını da birebir halde konuta koydum. (Koltuk sökülmüyor denedim…)

*İkinci konu daha ne üzere tasarruflar yapabilirim diye düşünürken aracın kaputunun içinde bulunan yalıtım gereci aklıma geldi, havanın 15 derece altına düşmeyen memlekette yaşıyoruz, gereksiz dedim ve onu da söktüm ağırdı aslında onu da koydum konuta.

*Motor kısmından yalnızca motor muhafaza kapağı vardı onu da söktüm, plastik kesim onu da meskene koydum.

*Far ayarının otomatik özelliğini off yapıp, akşam vakitlerinde hava büsbütün kararıncaya kadar kullanmadım.

*Ambiyans aydınlatmalarını yol bilgisayarından kapattım.

*Klimayı soğuk havada kullanmıyoruz, ayrıyeten düşündüm mont ile mi daha tasarruflu olur, kaloriferi açsam mi diye. Dışarda gezebilmek ismine montu seçtim ve kaloriferi de kullanmadım böylece hiç.

*Torpidoda bulunan bütün her şeyi meskene kaldırdım yalnızca ruhsatı araçta bıraktım.

Bu biçimde de %15 tasarrufta bulundum, şu an biraz daha düşürmeyi hedefliyorum yakıt tüketimini.”

Kelam konusu kullanıcının tasarruf etmek için durumu biraz fazla abarttığını söylemekte yarar var. Bilhassa birinci yardım çantası ve yangın tüpü üzere kritik ehemmiyete sahip olabilecek eşyaların kaldırılması tasarruf için bile fazla. Natürel bu olay Ekşi Sözlük’te de gündem oldu. İşte kelamlık muharrirlerinin hususla ilgili öne çıkan entry’lerinden kimileri: