‘DSL Teması Yok’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Tüm problemler ve kusurlar üzere “DSL teması yok” sorunu da bir anda ortaya çıkar. Üstelik epey hudut bozucu bir problemdir zira bilgisayar üzerinden yapabileceğiniz çok fazla süreç yoktur. Bilhassa kablo, modem, ilişki üzere kavramlarla ilgili deneyiminiz yoksa işin içinden çıkılmaz üzere görünebilir. Lakin tasa etmeyin, “DSL kontağı yok” probleminin kimi temel ve uygulaması kolay tahlil prosedürleri var.

Türk Telekom, Türknet, Dsmart, Vodafone, Turkcell Superonline farketmeksizin tüm internet servis sağlayıcılarında karşınıza çıkabilen bir problemdir. Bu nedenle tahlil tekniklerini bilmekte ve her vakit aklımızın bir köşesinde tutmakta fayda var. Zira “DSL ilişkisi yok” sorunun nedeni, Wi-Fi modemi ve ona bağlı kablolarda olabilir ve bu sorunu kullanıcı kolay kolay çözebilir.

“DSL kontağı yok” sorunu nasıl çözülür?

 • Adım #1: İrtibat kablolarını denetim edin.
 • Adım #2: Modemi ve bilgisayarı tekrar başlatın.
 • Adım #3: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın.
 • Adım #4: Windows Sorun Giderici’yi çalıştırın.
 • Adım #5: Farklı bir aygıt ile internete bağlanmayı deneyin.
 • Adım #6: DSL filtresi kullanmayın.
 • Adım #7: Modemin duvar prizine bağlı olduğundan emin olun.
 • Adım #8: Modemi farklı bir güç kaynağına bağlayın.
 • Adım #9: Sabit telefon sesini denetim edin.
 • Adım #10: “DSL kontağı yok” sorunu için teknik servise danışın.

Adım #1: İrtibat kablolarını denetim edin:

 • DSL kablonuz 3 metreden uzun olmasın.
 • DSL ve telefon irtibatı ortasında ayırıcı kullanmayın.
 • Telefon çizgisini kullanan modem dışındaki aygıtlarda filtre kullanın.
 • Güç kablosunun sağlam olduğundan emin olun.
 • DSL irtibat kablosunun sağlam olduğundan emin olun.

“DSL kontağı yok” meselesine Wi-Fi modeminize bağlı kablolar neden oluyor olabilir. Bu nedenle DSL irtibatını sağlayan telefon çizginiz üzerinden çalışan ve modeme bağlı olan tüm kabloları denetim etmeli ve mümkün problemlerde yeni bir kablo ile ilişkiyi güçlendirmelisiniz. Yeni kablo gereksinimi için internet servis sağlayıcınız ile irtibata geçebilirsiniz.

Adım #2: Modemi ve bilgisayarı yine başlatın:

İlişki kablolarınızı denetim ettiyseniz fakat sorun hala devam ediyorsa en kolay lakin en tesirli sorun çözme süreci olan aygıtları tekrar başlatma sürecini uygulayın. Hem bilgisayarınızı hem de modeminizi kapatın ve bir mühlet kapalı tutun. Tekrar açtığınız vakit aygıtlar küçük meseleleri ortadan kaldırılmış olarak çalışmaya başlayacaklardır.

Adım #3: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın:

Kullanmakta olduğunuz antivirüs yazılımınız mümkün sanal tehditlere karşı DSL temasınızda kesintilere neden oluyor olabilir. Bu nedenle antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakarak sorunun devam edip etmediğini denetim edin. Şayet “DSL kontağı yok” sorunu ortadan kalktıysa alternatif antivirüs yazılımlarını kullanmayı düşünebilirsiniz.

Adım #4: Windows Sorun Giderici’yi çalıştırın:

Windows işletim sisteminin kendine ilişkin Sorun Giderici aracı, yaşanan pek çok sorunu çözebilecek yetenektedir. “DSL teması yok” sorunu için Ayarlar sayfası üzerinden Ağ Meselelerini Bul ve Onar araması yaparak aracı çalıştırın. İşletim sistemi kaynaklı bir sorun varsa bu halde çözülecektir.

Adım #5: Farklı bir aygıt ile internete bağlanmayı deneyin:

İrtibat kablolarınızda bir sorun yoksa ve Wi-Fi modem üzerindeki DSL ışığı yanıyorsa sorunun nedeni internete bağlanmak istediğiniz aygıt olabilir. Modemi yine başlattıktan sonra farklı bir aygıt üzerinden tıpkı modeme ile internete bağlanmayı deneyin. Şayet sıkıntısız bir formda internete bağlanıyorsanız “DSL irtibatı yok” sorunu yaşamıyorsunuz demektir.

Adım #6: DSL filtresi kullanmayın:

Telefon sınırı ile çalışan DSL irtibatı harici faks makinesi, alarmlar, uydu sistemleri üzere öteki tüm aygıtlarda filtre kullanabilirsiniz. Fakat DSL kontağı için filtre kullanmadan sınırın direkt olarak modeme bağlı olmasını sağlayın. DSL filtrelerinin temasta parazite neden olduğu biliniyor.

Adım #7: Modemin duvar prizine bağlı olduğundan emin olun:

Husus hangi temas tipi olursa olsun, kaynaktan uzaklaştığınız vakit temas kalitesi düşecektir. DSL kablosunun uzun olmaması ile birebir nedenden ötürü Wi-Fi modeminizi de direkt olarak duvar prizine bağlı olarak kullanmalısınız. Metrelerce uzanan uzatma kabloları akım üzerinde dengesizlik yaratacaktır.

Adım #8: Modemi farklı bir güç kaynağına bağlayın:

Bazen Wi-Fi modeminizi direkt olarak duvar prizine bağlanmanız da kâfi olmaz. Zira bazen duvar prizinde de rastgele bir akım sorunu olabilir. Bu nedenle modeminizi farklı bir güç kaynağına yani meskendeki farklı bir duvar prizine bağlamayı deneyin. Akım dengesizlikleri de “DSL teması yok” problemine neden olabilir.

Adım #9: Sabit telefon sesini denetim edin:

DSL temasının telefon çizgisi üzerinden bakır tellerle dolu kablolar aracılığıyla geldiğini söylemiştik. “DSL kontağı yok” problemine bu sınırın neden olup olmadığını denetim etmek için çizgisi sabit bir telefona bağlayın ve ‘çevir’ sesinin kalitesini denetim edin. Şayet seste parazitlenme oluyorsa sorunun nedeni servis sağlayıcı kaynaktan geliyor olabilir.

Adım #10: “DSL irtibatı yok” sorunu için teknik servise danışın:

Tüm adımları uyguladıysanız lakin sorun çözülmediyse ve sabit telefon sesi parazitli geliyorsa kesinlikle internet servis sağlayıcınızın teknik servis ünitesine ulaşın. Genel bir sorun olabileceği mahalli temas noktasından, apartman temas noktasından ya da konutunuzdaki irtibat noktasından kaynaklı bir sorun olabilir.

“DSL teması yok” sorunun tahlili için uygulayabileceğiniz en yeni yolları ve dikkat etmeniz gereken noktaları anlattık. İnternet irtibatı ile ilgili sıkıntılar bazen kullanıcı kaynaklı olabilir lakin birden fazla vakit servis sağlayıcı tarafından gelen bir sorun internet irtibat yanlışlarına neden olabilmektedir.