DuckDuckGo, 100 Milyon Günlük Arama Sorgusunu Aştı

2021 yılına kapalılığın değeriyle başladığımız Ocak ayında, saklılık ve mahremiyet odaklı çalışan DuckDuckGo arama motoru da bir muvaffakiyet yakaladı. Geçtiğimiz Pazartesi günü içerisinde 100 Milyon arama sorgusuyla kendi rekorunu kıran DuckDuckGo’nun bu başarısı, kullanıcıların zımnilik konusuna epeyce değer verdiğinin bir göstergesi.

DuckDuckGo son iki yıldır görmekte olduğu bir daima büyüme devri içerisinde çalışmaya devam ediyor. Bilhassa bu büyüme devri 2020’nin Ağustos ayında kendisini önemli manada göstermekteydi. Bunun nedeni, o tarihte aylık 2 milyardan fazla arama sorgusu gerçekleştirilmesi. Son günlerde ise WhatsApp’ın değişen kontratının gündeme getirdiği saklılık bahisleriyle, DuckDuckGo günlük 100 Milyon sorguyla kendi rekorunu kırmış oldu. Üstelik bu rekorun, Signal ve Telegram üzere saklılığı önemseyen sohbet uygulamalarının da kullanımının artışıyla birlikte görülmesi hayli manidar bir durum olarak nitelendiriliyor.

Kapalılığa olan bu özveri; şirketin, zımnilik şuuruna sahip beşerler ortasında bilinirlik kazanmasına da yardımcı oldu. DuckDuckGo, Tor tarayıcısında varsayılan arama motoru olarak seçildi ve başka birtakım tarayıcıların Saklı modlarında varsayılan arama motoru olarak kullanılmaya başlandı.

Bu arama motorunun; kullanıcının datalarını toplamayan ve kullanıcıları yaptığı aramalarla takip etmeyen bir prensipte çalışması, popülerleşmesinin en büyük nedenleri ortasında gösterilmekte. Bu popülerleşme sonucunda şirketin Eylül 2020’de paylaştığı bir tweet’te nazaran, 4 milyondan fazla kullanıcının DuckDuckGo’nun uygulamasını ve tarayıcı uzantısını yüklediğini söylemişti.