Dünyanın Birinci Akıllı Parfümü: Ninu

Her sene teknoloji alanında yeniliklerin sergilendiği CES fuarı, bu yıl pandemiden ötürü sanal ortamda gerçekleştiriliyor. CES 2021’de tanıtılan ve “Dünyanın birinci akılı parfümü” olarak nitelendirilen Ninu, kullanıcılara günümüze kadar olan parfüm kullanımının dışına çıkacak bir tecrübe sunuyor.

Hayatımızdaki her eşyanın akıllı olması artık alışkanlık haline gelse de, parfümün akıllısının olacağı düşünülmesi sıkıntı bir yenilikti. Kozmetik kesimini farklı bir hale getireceği düşünülen Ninu, yapay zekaya sahip bir uygulama ile senkronize edilmiş, tıpkı kapta bulunan üç farklı koku ortasından seçim yapmanıza imkan tanıyan bir aygıt. Tıpkı vakitte bu kokuların kişiselleştirilmesini de sağlayan parfüm aygıtı; üç farklı kokunun birleştirilerek, binlerce farklı kombinasyonla, her güne özel farklı bir üslupta koku hazırlanmasına da müsaade veriyor. Parfümünüz bittiğinde de akıllı telefonunuza bildirim gönderilmesini sağlayan uygulama, içinde efektif özellikleri de barındırıyor. Parfüm bittiğinde ise haznenin doldurulmasının epey kolay bir süreç olduğunu da belirtelim.

Ninu yalnızca kullanıcılarının tecrübesine bağlı kalmadan geliştirilmiş. Parfümün içeriğinde bulunan bileşenlerin büsbütün insan ve tabiat sıhhatine uygun olduğu bilhassa belirtilerek; ftalat, sülfat ve paraben üzere ziyanlı unsurların bulunmadığı da ekleniyor.

Geliştiricilerin söylediğine nazaran, global kozmetik sanayisi her yıl yaklaşık olarak 120 milyar ambalaj ünitesi üretiyor, bu da devam ederse 2050 yılına kadar 12 milyar ton plastik manasına geliyor. Gezegenimizi bu tehlikeden korumak için tüketici alışkanlıklarının tekrar dizayn edilmesi gerekmekte. Bunun için Ninu parfüm şişesi bittiğinde geri doldurabilme bahtı da olduğundan, atık oranı hayli düşürülmüş olacak. Öbür yandan Ninu parfüm şişeleri geri dönüştürülmüş cam materyallerden üretildiğinden, tabiata ziyan da en aza indirgenmiş durumda.

Son olarak, Ninu’nun ne vakit satışa çıkacağının şimdi muhakkak olmadığını belirtelim.