Ekran kartı stokları neden bulunmuyor? İşte yanıtı

2020 yılının son üç ayı, donanım severler için hayli dolu geçti. Tanıtılan eserler ortasında AMD Ryzen 5000 serisi masaüstü işlemciler, AMD Radeon RX 6000 ve NVIDIA RTX 30 serisi ekran kartları, Xbox Series X / S ve PlayStation 5 üzere büyük çaplı donanımlar var. Fakat yaşanan stok dertleri, bu donanımlara olan ulaşımı imkansız hale getiriyor. Ekran kartı tarafında yaşanan stok sorunu ise epey önemli. Pekala ekran kartı stokları neden tükendi?

Stok ezası er ya da geç çözülecek olsa da dünya genelinde pek çok kişi, üstte tanıtılan eserlere ulaşamıyor.

Ekran kartı stokları neden tükendi?

Pek çok donanımda stok sorunu yaşansa da temel sorun ekran kartlarında. RTX 3060 Ti ve RTX 3070 üzere kartlar pazara birinci girdiğinde bir nebze alınabilir olsalar da yaşanan stok meşakkatleri, kartların fiyatlarının artmasına neden oldu. Bu meşakkatin ana sebebi ise GDRR6 bellek üretiminde yaşanan ıstıraptan kaynaklanıyor.

Birebir anda çok fazla donanıma GDDR6 bellek üretilmesi gerektiği için, fabrikalardaki üretim kapasiteleri bu durumu kaldıramadı. Korona virüsün de tesiri ile üretim yavaşladığı için GDDR6 bellek pazarı kasvete girdi. Bu sebeple, ekran kartlarında da stok külfetleri görülmeye başlandı.

Çeşitli ülkelerde perakendeciler tarafından stoklanan ekran kartları.

Ekran kartı stokları, kripto para madenciliği sebebiyle de kasvete girdi. Bitcoin ve Ethereum‘un kıymet kazanması sonucu pek çok madenci, sistemlerini RTX 30 serisi ekran kartları ile güncelledi. NVIDIA tarafından tanıtılan RTX 30 serisi, kripto para madenciliğinde hayli tesirli.

Stok ezasına tesir eden son faktör ise bu sorunu ön gören kimi perakendecilerin fazladan ekran kartı stoklaması oldu. Stok kasvetinin yaşanmasının akabinde bu kartlar, satıcılar tarafından daha değerliye satılmaya başlandı.

Ekran kartlarından sonra yaşanan en büyük stok dertleri, PlayStation 5 ve AMD işlemcilerde görüldü. Bilhassa Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X ve Ryzen 9 5950X üzere işlemcileri piyasada bulmak imkansız hale geldi. Buradaki kahrın kaynağı tam bilinmese de TSMC’nin 7 nm bandında yaşanan üretim dertlerinin neden olduğu düşünülüyor.

Stok sorunu ne vakit çözülecek?

Analisteler ve uzmanlar, birinci etapta stok sorununun Ocak ayında çözüleceğini kestirim ediyordu. Lakin GDDR6 bellek üretiminde yaşanan problemlerin aşılamaması ve kripto para madenciliğine olan ilginin artması, bu meşakkatin Mart ayına kadar sürmesine neden olabilir.

FIRSAT ESERLERİ