En Yaygın 5 Siber Dolandırıcılık Usulü

Pandemi esnasında bilhassa maske ve el dezenfektanı üzere birtakım eserlerde tedarik kahrı yaşanması nedeniyle pek çok online dolandırıcılık olayı yaşandı. Bundan öbür sahtekârlar örneğin, düzmece bir internet sitesi oluşturarak ünlü markaların lüks eserlerini epey düşük fiyatlarla sunabiliyor. Lakin buradan sipariş verdiğinizde eser elinize hiç ulaşmayabilir, hatta daha da berbatı, kredi kartı bilgileriniz hatalıların eline geçerse kartınızdan yüklü ölçüde para çekilebilir.

Bu üzere dolandırıcılıklarda para kaybetme ihtimalini azaltmak için satıcıların hizmet mukavelesini ve iade siyasetlerini inceleyin. Müşteri yorumlarına göz atın. Çok fazla şahsî bilgi paylaşmanız isteniyorsa, kuşkuyla yaklaşın.

Para kuryesi dolandırıcılığı

Hatalılar, pandemi günlerinde olağanlaşan meskenden çalışma kavramını yahut online arkadaşlık hizmetlerini kullanarak bireylerin aklını çelmeye çalışırlar. İnanç kazandıktan sonra para yahut bir çek yollarlar, daha sonra kurbanın bunu öbür birine yollamasını isterler. Bu durumun çeşitli sonuçları vardır. Birinci kademede pak olan bir çek, daha sonra uydurma çıkabilir ve banka bu çeki sizin ödemenizi isteyebilir yahut bir cürüm olayının modülü olan bir parayı taşıyor olabilirsiniz. Kendinizi yasal manada külfetli bir durumun içinde bulabilirsiniz.

Burada verebileceğimiz tavsiye aslında çok kolaydır; istenilen iş için bir müşteriden kelamda öbür bir müşteriye yahut taşerona para transferi yapılması isteniyorsa, bu vazifesi kabul etmeyin. Ya da online randevu ile tanıştığınız kişi, sizden kendi ismine bir yere para göndermenizi istiyorsa bu durumdan şüphelenin ve reddedin.

Piyango ve ödül dolandırıcılığı

Bu çeşit dolandırıcılıklar ekseriyetle potansiyel kurbanın, para yahut lüks bir ödül kazandığını belirten bir e-posta, telefon yahut metin bildirisi almasıyla başlar. Bildiride kısıtlı bir vakte sahip olunduğu belirtilir, mükafatı almak için vergi, gönderi masraflarını yahut öbür hayali masrafları karşılamak üzere bir ölçü para ödemesi istenir. Lakin kurban, istenenleri ödedikten sonra hiçbir mükafata kavuşmaz.

Diğer bir sistemde ise; kurbanlardan büyük ödül kazandıran bir yarışa yahut piyangoya katılması istenir. Kazanma talihini yükseltmek yahut çekilişe daha fazla iştirak hakkı sağlamak maksadıyla ödeme yapmaları söylenir. Lakin bu durum, kurbanın dolandırılmasıyla sonuçlanır.

Zorlukla kazandığınız paranızı bu üzere dolandırıcılıklarda kaybetmemek için bir spam filtresi kullanabilirsiniz. Bu sayede dolandırıcılıkla ilgili birçok e-postanın, posta kutunuza ulaşmasını engellemiş olursunuz. Lakin tekrar de bu e-postalardan kimileri gelen kutunuza gelirse, rastgele bir müsabakaya yahut piyangoya katılmadığınızdan emin olun ve bu e-postayı spam olarak işaretleyin.

Vergi dolandırıcılığı

Tanınan taktiklerden biri, mahallî bir vergi kurumunun kimliğine bürünerek kimlik hırsızlığına yönelik e-postaları kullanmaktır. Bu yolla kurbanlardan hassas ferdî ve finansal bilgileri elde etmeye çalışılır ve bu bilgiler dolandırıcılık için kullanılır. Bu üzere akınlarda sahtekarlar, vergi beyannamenizde bir yeri yanlış doldurduğunuzu sav ederek yahut vergi ödemenizin tarihinin geçtiğini ve çabucak ödemezseniz cezalarla karşılaşacağınızı belirterek korkutma taktikleri yoluyla kandırmaya çalışır.

Kendinizi koruyabileceğiniz birçok yol vardır. Mahallî vergi kurumundan gelen bir e-posta alırsanız, bunun gerçek olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, vergi kurumunuzla bağlantıya geçerek bunu doğrulamaktır. Tehdit içerdiğini düşündüğünüz bir arama alırsanız, arayan kişinin ismini ve bilgilerini isteyin ve tekrar ilgili kurumdan bu bilgileri doğrulayın.

Yatırım dolandırıcılığı

Yatırım dolandırıcılıklarında anlatım bazen farklı olsa da ana bildiri birebirdir: Yatırımınızı süratli ve kolay halde katlayın. Dolandırıcılar çeşitli stratejiler kullanarak kurbanlarını kandırmaya çalışır. Çoklukla birinci başlangıç noktaları ise e-posta üzere bir yolla irtibat kurmaktır.

Öncelikle, unutmayın ki kolay para kazanmanızı sağlayacak garantili bir yatırım yahut sistem yoktur. İlginizi çeken yahut size hitap edebileceğini düşündüğünüz bir teklifle karşılaştığınızda, teklifi ve teklifle ilgili şirketi mutlaka araştırmalısınız.

Son kelam olarak: İhtiyatlı yaklaşarak ve mevcut bilgileri ihtimamlı biçimde inceleyerek dolandırıcılığı fark edebilirsiniz. Yazımızı ünlü bir Rus atasözüyle bitirelim: “Güven, denetime mani değildir.“