Epic Games, Ryzen Isınma Sorunu için Güncelleme Yayınlandı

Hatırlarsanız, geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğumuz haberle bir arada Epic Games Launcher uygulamasının boştayken AMD Ryzen işlemcilerinin sıcaklığını 15 ile 20 derece ortasında arttırdığını belirmiştik. Bugün ise işlemcilerde ısınmaya neden olan sorun ile ilgili Epic Games tarafından bir güncelleme yayınladı.

Mevzuyla ilgili bir ekip açıklamalarda bulunan Epic Games çalışanı Sergiy Galyonkin ise, yaşanan bu durumun bir kusur nedeniyle medyana geldiğini belirtiyor. Yaşanılan bu yanılgıyı 16 MB boyutundaki 11.0.2 güncellemesiyle bir nebzede olsa düzelttiklerini de belirten Epic Games çalışanı, lakin bu güncellemenin tam bir tahlil olmadığını da söz ediyor.

Neler Yaşanmıştı?

Kısa bir mühlet evvel Reddit üzerindeki Ryzen kullanıcılarının paylaşmış olduğu bilgilerle birlikte EGL uygulamasının açıkken, birtakım AMD Ryzen işlemcilerinin sıcaklığını 15 ile 20 derece ortasında arttırdığı gözlemlenmişti.

Bunun yanı sıra yeniden tıpkı raporda kelam konusu uygulamanın 5 farklı süreçle birlikte çalıştığı da tabir edilmişti. Ayrıyeten ağ trafik monitörü Glasswire üzerinden de elde edilen bilgilere nazaran, Epic Games Launcher’ın toplamda 22 farklı sunucuya nizamlı aralıklarla da bilgi gönderdiğinin de altı bilhassa çizilmişti. Bu kısımdaysa Epic Games Launcher’ın art planda Steam’e kıyasla 14 kat daha fazla bilgi gönderdiği de belirtilmişti.

Tıpkı vakitte kimi Intel işlemcilerinde CPU kullanımı artıran sorunun, ayrıyeten ekran kartı kullanımı da yüzde 10’a kadar çıkarttığı da paylaşılan raporlar ortasında yer verilmişti.