Ethereum, Günlük Süreç Hacminde Bitcoin’i Geçti

Piyasa pahası açısından Bitcoin’in akabinde ikinci sırada yer alan Ethereum (ETH), son günlerde Bitcoin’den daha tanınan bir kripto para ünitesi haline gelmiş durumda. Kıymeti yalnızca son 24 saatte yüzde 10 artarak 1.340 dolara ulaşan ETH, günlük süreç hacmi noktasında Bitcoin’i geride bırakmış durumda.

Bilgilere baktığımızda dünyanın en bedelli kripto para ünitesi olan Bitcoin’in günlük 9 milyar dolarlık bir süreç hacmine sahip olduğunu görüyoruz. Kıymeti Bitcoin’in çok çok altında olan Ethereum ise günlük süreç hacminde 12 milyar dolar barajını aşmış durumda. Bu da ETH’yi en kıymetli olmasa da en tanınan kripto para ünitesi haline getiriyor.

Ethereum, son 7 günde yüzde 20 paha kazandı

ETH’nin bu derece sık süreç gören bir kripto para ünitesi haline gelmesi, paha ivmesini de Bitcoin’in önüne geçirmiş durumda. Bitcoin, son bir haftada sadece yüzde 2 paha kazanırken; ETH’nin kıymeti yüzde 20 oranında artmış durumda. Buna karşın ETH, hala tüm vakitlerin en yüksek bedeline ulaşmış değil.

Ethereum’un bu derece süratli paha kazanmasına ve süreç hacmini artırmasına neden olarak Ethereum 2.0’ın resmi olarak piyasaya sürülmesi ve kurumsal benimseme gösteriliyor. Dünyanın en büyük kripto varlık yöneticisi Grayscale, ETH varlığını 2,9 milyon düzeyine çıkardı ki bu ETH’lerin toplam pahası 3,6 milyar dolar civarında.

Kurumsal yatırımcıların ETH’ye karşı ilgisini artırması, kripto para ünitesinin olağandışı halde pahalanmasına yol açıyor. O denli ki ETH, en tanınan üç kripto para ünitesi ortasında en yeterli performans gösteren ünite pozisyonunda bulunuyor. ETH, bedel artışı ile yatırımcısını mutlu ediyor olsa da hala Ocak 2018’deki zirve noktasını aşabilmiş değil.