Etkileyici konsept tasarımı: Samsung Galaxy Stick

Olağanda pek çok akıllı telefon konsepti ile karşılaşıyoruz. Bunlar ortasına yeni katılan Samsung Galaxy Stick, epeyce etkileyici ve yenilikçi bir dizayna sahip. Pranab P Kumar isimli endüstriyel tasarımcının elinden çıkan telefon konseptinde asıl mantık telefonda yer alan OLED ekranın bir sistemin içinde katlanarak bir rulo formunda toplanması. Tıpkı tasarımcının pek çok teknolojik tasarım konsepti bulunuyor olsa da Galaxy Stick konsepti hakikaten çok şık görünüyor.

Samsung Galaxy Stick tasarımı

Akıllı telefon dizaynlarında ‘sıradanlaşan’ bir tasarım çizgisi bulunuyor. Evvel tuşlu telefonlar vardı. Pek çok telefon markası tuşlu telefon çıkartmaya başladı. Dokunmatik ekranlı birinci telefonun akabinde ise teknoloji devleri dokunmatik ekranlı telefonlara geçiş yaptılar. Emsal teknolojileri takip eden telefon üreticilerinin bilakis tasarlanan bu konseptler etkileyici hale geliyor.

Samsung için düşünülen Galaxy Stick tasarımı, minimalizm ve ergonominin uyumlu bir karışımını sunuyor. Avucun içine tam oturan telefon, kullanıcının muhtaçlıkları düşünülerek tasarlanmış. Rolling yani kıvrılabilir ekran teknolojisi üzerine heyeti olan bu telefon konsepti, aygıtla kullanıcı ortasındaki etkileşim formunu tekrar tanımlamayı hedefliyor.

Ekran kıvrılmış durumdayken telefon bir Stick biçiminde görünüyor ve bu noktada baş parmak kullanılarak ön ekranda yer alan arama ve bildiriler üzere sık kullanılan uygulamalara ulaşmak mümkün oluyor. Dokunmatik ince ve uzun bir ekran bizleri karşılıyorken, telefon bir tuşla büyük ekranlı bir telefona dönüşüyor.

Misal dizaynlar Oppo başta olmak üzere farklı akıllı telefon üreticileri tarafından geliyor lakin şu anlık yalnızca konsept basamağında duruyorlar.

FIRSAT ESERLERİ