Exxen’in Aylık Abonelik İçin Yıllık Fiyat Aldığı Argüman Edild

Acun Ilıcalı’nın dijital yayın platformu Exxen ile ilgili tartışma ve şikayetler bitmek tükenmek bilmiyor. Sikayetvar.com’da paylaşılan yeni bir teze nazaran Exxen, platforma aylık abone olmak isteyen bir kullanıcının banka hesabından yıllık fiyat çekti ve kelam konusu yanlışlığın giderilmesi ismine yapılan teşebbüsler, 12 gündür sonuçsuz kalmış durumda.

“Exxen ismindeki platformu merak edip üye oldum. Üye olurken aylık fiyat yazıyordu. Taahhütsüz dilediğin vakit iptal yazıyordu. Bende üye oldum şayet hoşuma gitmezse iptal ederim diye düşündüm” diyen Exxen kullanıcısının Sikayetvar.com’da paylaşmış olduğu açıklama şu halde:

“Üye olduktan birkaç gün sonra Exxen hesabımdan 199,90 lira çekti. Yıllık ödeme aldı. Bunun üzerine müşteri hizmetleriyle irtibata geçtim benim aylık üyeliğim üzerinden yıllık ödeme çekildi diye dekont istediler gönderdim ilgileneceklerini söylediler. 12 gün oldu. İadem yapılmadı. Benden yalnızca 1 aylık tahsil edip gerisini iade etmelerini istedim.

Esasen çabucak o dakika üyeliğimi Exxen’den iptal ettim ancak paramı alamıyorum. Tekraren mail attım her seferinde çalışmalarımız devam ediyor dediler. 12 gündür nasıl bir çalışma anlamadım. Para iademi yapmadığı sürece aylık gösterip yıllık çektiği için gözümde çok farklı statüde yer alıyor olacaklar.”

Kelam konusu şikayette Exxen’in üye olma basamaklarındaki “Paket Seçme” ekranı ve 199,90 TL’nin çekildiğini gösteren bir süreç geçmişi ekran manzarası de bulunuyor. Tekrar de ortada Exxen’in ödeme altyapısıyla ilgili bir yanılgı mı yoksa bir kullanıcı kusuru mı olduğuna dair somut bir kanıt bulunmuyor. Pekala bu türlü bir mevzuda nasıl kullanıcı yanlışı olabilir?

Sikayetvar.com’da yer alan ekran imajları ortasında bulunmasa da Exxen’de paket seçme ekranı ile ödeme süreci ortasında bir aylık ya da yıllık ödeme seçeneği de bulunuyor. Exxen’e abone olmak isteyenler, hangi pakete üye olacaklarına karar verdikten sonra ödemelerini aylık mı yoksa yıllık mı yapacaklarını seçiyorlar. Yıllık ödeme yapanlar, Exxen’i bir yıl boyunca 2 ayı fiyatsız bir halde kullanabiliyorlar.

Sikayetvar.com’da bahsedilen olayda da şikayeti lisana getiren kullanıcının dalgınlıkla ya da fark etmeden yıllık ödeme seçeneğini işaretlemiş olma ihtimali bulunuyor. Çünkü bu seçeneği işaretlendiğinde tam da şikayetinde bahsedildiği üzere 199,90 TL ödeme gerçekleştirmesi gerekecekti. Fakat üstte da bahsettiğimiz üzere yanılgının kullanıcı kaynaklı mı yoksa Exxen kaynaklı mı olduğuna dair somut bir kanıt bulunmuyor.