Facebook, 2021’de Akıllı Gözlük Çıkaracak

Ünlü teknoloji şirketlerinin akıllı gözlük geliştirme yarışına toplumsal medya devi Facebook da katıldı. Facebook’un sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik lider yardımcısı Andrew Bosworth, verdiği röportajda bu akıllı gözlük ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Facebook, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik lider yardımcılığı misyonunu yürüten Andrex Bosworth, Luxottica Group iştiraki Ray-Ban ile birlikte geliştirdiği akıllı gözlüklerin dijital objelerin gerçek dünyanın üzerine yerleştirilmeyeceğini söyledi. Yani AR teknolojisini barındırmayan bir akıllı gözlük olduğu anlaşılıyor. Bosworth, “Bu gözlükler, katiyen çok fazla fonksiyonellik sağlıyorlar, lakin tam olarak hangi fonksiyonu sağladığımız konusunu açıklamaya çekiniyoruz.” dedi. Yönetici, eser konusunda heyecan duyduklarını lakin çok abartmak istemediklerini de belirtti. Bosworth son olarak “Buna artırılmış gerçeklik bile demiyoruz, yalnızca akıllı gözlük diyoruz.” diye de ekledi.

Facebook, VR ve AR alanlarıyla uzun vakittir ilgileniyor ve 2014’te büyüyen VR firması Oculus’u 2 milyar dolara satın aldı. Oyun alanı için VR donanımı geliştirmeye devam eden Facebook, en son olarak Oculus Quest 2‘yi geçen yılın sonuna yanlışsız piyasaya sürmüştü.

Facebook AR ve akıllı gözlüklerle ilgilenen tek teknoloji devi değil. Birinci olarak Google, 2013 yılında Google Glass isminde bir akıllı gözlüğü kullanıcılarına sundu ancak başarısızlıkla sonuçlanan bir proje oldu. Microsoft ise o vakitten beri kendi eforlarını başlattı, lakin değerli bir pazar hissesi elde edemedi. Apple’ın birinci akıllı gözlüğü ise bu yıl içerisinde duyurulması bekleniyor.