Facebook, Sayfalar kısmını tekrar tasarlıyor

ABD’li toplumsal medya devi Facebook, Sayfalar kısmını yine tasarlıyor. Beğen butonunun olmayacağı yeni Facebook Sayfalar, evvelkine kıyasla çok daha sade bir arayüze sahip olacak. Kullanıcı tecrübesini kıymetli ölçüde güzelleştirmesi beklenen yeniliklerin önümüzdeki aylarda gün yüzüne çıkması bekleniyor.

Facebook Sayfalar, pek çok yeniliğe mesken sahipliği yapacak

Son devirde şirket bünyesindeki platformlarda kıymetli değişikliklere giden Facebook, bu sefer de Sayfalar kısmına el attı. Toplumsal medya devi bugün yaptığı açıklamada, işletmeler, markalar ve ünlü şahıslar için Facebook Sayfaları deneyiminde yeni bir görünüm ve his kazandıracaklarını söyledi.

Yeni Facebook Sayfaları’nda özel bir haber akışı olacağını belirten ABD’li şirket, takipçilerin ilgisini çekmek için yeni bir Soru-Cevap formatı ve başka araçları içeren bir dizi değerli değişiklik olacağını aktardı.

Facebook Sayfalar, Beğen butonuna veda ediyor

Yeni dizaynda tahminen de en dikkat cazibeli değişiklik Beğen butonunun olmaması. Bunun yerine Sayfaların sahip olduğu toplam takipçiye odaklanılacağını belirten Facebook, böylelikle Sayfalar’ın kaç bireye ulaştığının çok daha net bir biçimde öğrenilebileceğini aktardı.

Çünkü Facebook kullanıcıları, bir vakitler bir Sayfayı beğenmiş olsalar da, vakitle ilgilerini kaybedince Haber Kaynaklarından çıkarmak için ilgili Sayfayı takip etmeyi bırakabiliyor, lakin beğenileri sabit kalıyor. Bu da Sayfaların gerçekte ne kadar bireye ulaştığını belirlemede yanlışsız sonuçlar vermiyor.

Öte yandan Yeni Sayfaların kendi özel haber akışlarına sahip olması, en dikkat alımlı değişiklikler ortasında yer alıyor. Şirket ayrıyeten Sayfaların takipçileriyle daha düzgün etkileşim kurmasını sağlayan yeni bir Soru-Cevap formatı sunuyor.

Bu, içerik oluşturucuların, markaların ya da influencer’ların Instagram Kıssalar‘de hayranlarından sorular alıp cevapladıkları trendi takip ediyor. Kelam konusu özellik, hayranların sevdikleri bir içerik oluşturucuyu daha yakından tanımasına ya da markaların tüketicilerle daha sıcak bir irtibat kurmalarına imkan vermesi açısından kesinlike faydalı olabilir.

ABD’li toplumsal medya devi, testlerine geçtiğimiz yaz başladığı yeni Facebook Sayfaların, önümüzdeki aylarda yayınlanmaya başlayacağını belirtti.