Facebook Trump yasağına son noktayı koyacak

Facebook eski lider Donald Trump tarafından kullanılan ve askıya alınan, lakin daha sonradan tekrardan etkin edilen hesapla ilgili kesin bir karar almaya hazırlanıyor. Firma bunun için geçtiğimiz yıl kurduğu ve büsbütün bağımsız olduğunu belirttiği Nezaret Kurulu’ndan faydalanacak.

Facebook Trump için son kararı verecek

Facebook, 7 Ocak’ta eski Amerikan Lideri Donald Trump’ın hesabını aksiyonlarda provokatör bir rolü olduğu gerekçesiyle askıya aldı. Bunu da Instagram izledi. Mevzuyla ilgili olarak Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de “Başkanın bu devirde hizmetimizi kullanmaya devam etmesine müsaade vermenin risklerinin çok büyük olduğuna inanıyoruz” dedi. Lakin daha sonra firma kelam konusu hesapların yine etkin olması kararını verdi.

BBC’nin haberine nazaran bahis hakkındaki kesin kararın verilmesi içinse gözler firmanın kurduğu ve büsbütün bağımsız olan Nezaret Kurulu’nda. Geçtiğimiz gün Nezaret Heyeti, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki olayları ve Facebook’un bunlara yansısını yakın takip ettiğini belirtti. Heyetten yapılan açıklamaya nazaran davayla ilgili verilecek karar Facebook için bağlayıcı olacak. Ayrıyeten Trump’ın Facebook ve Instagram üzerinden süresiz olarak yasaklanıp yasaklanmayacağının sonucunu belirleyecek.

Kelam konusu olay için beş üyeli bir olay inceleme grubu kurulacak. Trump da neden askıya alınma sürecine yönelik bir kullanıcı beyanı gönderme imkanına sahip olacak. Eleştirmenler ise, şuranın yalnızca Facebook’un güç kararları dışarıdan almasına müsaade verdiğini ve Kasım ayındaki ABD seçimlerinden evvelki hiçbir hadisenin gözden geçirilmediğini eleştiriyor.

FIRSAT ESERLERİ