Facebook, Türkiye’ye Temsilci Atadığını Duyurdu

Temmuz 2020‘de yürürlüğe giren yasa gereği toplumsal medya ve içerik barındırma sitelerine Türkiye’de temsilci bulundurması zaruriliği getirilmişti. Bununla birlikte temsilci atamayan toplumsal medya sitelerine ise basamaklı cezalar uygulanacağı ve sonraki süreçte bu sitelerin büsbütün erişime kapatılacağı duyurulmuştu. Tüm bunlar yaşanırken birinci olarak YouTube daha sonrasındaysa TikTok Türkiye‘ye temsilci atacağını duyurmuştu. Bugün ise Facebook da beklenen temsilci açıklamasını yaptı. Kararından geri adım atan şirket ise Türkiye’ye temsilci atacağını duyurdu.

Bildiğiniz üzere belirtilen tarihler ortasında temsilci atamayan toplumsal medya şirketlerine reklam kısıtlaması getirilecek. Belirtilen tarihlerde temsilci atamayan şirketlere ise reklam kısıtlaması uygulanarak platformların reklam almaları engellenecek. Temsilci atamayan şirketlere reklam kısıtlaması getirilmesi için son viraja girilirken bugün ise Facebook da temsilci atayan şirketlerin ortasına dahil oldu. Bahisle ilgili bir ekip açıklamalarda bulunan Facebook ise açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Facebook olarak tabir özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu bedelleri korumak ve savunmak için global çapta gayret gösteriyoruz. Hakikaten Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle irtibatta kalmak, fikirlerini tabir etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

Türkiye’de kısa müddet evvel tekrar düzenlenen ve toplumsal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri birinci günden bu yana yakından takip ediyoruz. Maddeden etkilenen başka kimi şirketler üzere, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir hukuksal kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların söz özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı ehemmiyetin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Münasebetiyle, bu prensiplere uygun olmayacak bir biçimde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu prensiplerimizin yanı sıra Global Ağ Teşebbüsü (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun formda incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıyeten kısıtladığımız içeriklerin ayrıntılarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir biçimde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların tabir özgürlüğünün ve öteki insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Temsilci atamayan sitelere ne olacak?

  1. Kademede: İhtardan sonraki birinci 30 günde temsilci atanmazsa 10 Milyon TL ceza,
  2. Etapta: 10 Milyon TL’lik ceza sonrasındaki 30 gün içinde temsilci atanmazsa 30 Milyon TL ceza,
  3. Kademede: Temsilci atamamaya devam edilirse reklam yayınlayamama cezası,
  4. Kademede: Yine temsilci atanmaması durumunda %50 internet trafik sınırlaması cezası,
  5. Etapta: Aynı halde 30 günlük süreç sonrasında hala temsilci atanmadıysa, Sulh Ceza Hakimliği