Facebook’a 4.7 milyon dolarlık para cezası

İtalya’nın Milano kentindeki bir temyiz mahkemesi, dünyanın en büyük toplumsal medya platformu Facebook‘un, “Yakındakiler” özelliğini üçüncü taraf bir uygulamadan kopyaladığı gerekçesiyle Business Competence ismindeki İtalyan bir yazılım geliştirme şirketine 4.7 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.

İtalyan mahkeme, Facebook’un tazminat ödemesine hükmetti

Dünya çapında 3 milyara yakın etkin kullanıcısı bulunan toplumsal medya devi Facebook, 2012 yılında “Nearby” (Yakındakiler) isimli bir özellik yayınlamıştı. GPS temelli fonksiyon, coğrafik konumlarınızı gerçek vakitli baz alarak, ister arkadaşınız olsun ister olmasın yakınınızda bulunan şahısları görmenizi sağlıyor.

İtalya’nın Milano kentindeki bir temyiz mahkemesi, kelam konusu özelliğin Faround isimli bir uygulamadan kopyalandığı gerekçesiyle Facebook’un, İtalya merkezli yazılım firması Business Competence’e 4.7 milyon dolar, yani yaklaşık 34 milyon 487 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

Business Competence, kullanıcıların bulundukları yere yakın Facebook arkadaşlarını bulmalarına yardımcı olmak için tasarladığı Faround uygulamasını 2012 yılında piyasaya sürmüştü. Uygulama, kısa vakitte İtalyan pazarında güç kazandı, lakin Facebook’un yalnızca aylar sonra kendi “Nearby” (Yakındakiler) özelliğini başlatması, Faround’un indirme sayılarının düşmesine ve süratle kullanıcı kaybetmesine neden oldu.

Bunun üzerine İtalyan firma, 2013 yılında Facebook’a telif davası açtı. Business Competence’in münasebetlerini haklı bulan mahkeme, 2019’da Facebook’un kelam konusu özelliğini İtalya’da askıya almasına ve telif hakkı ihlali nedeniyle 350 bin euro (Yaklaşık 3 milyon 163 bin lira) para cezası ödemesine hükmetti. Ortadan geçen müddet zarfında ABD’li toplumsal medya devinin ödeyeceği tazminat ölçüsünü artırmaya karar veren mahkeme, para cezasını 4.7 milyon dolar olarak belirledi.

Hususa ait Reuters‘e açıklamada bulunan bir Facebook sözcüsü, mahkeme kararının kendilerine iletildiğini ve gerekli incelemeleri gerçekleştireceklerini belirtti.