Facebook’la verisini paylaşmayana WhatsApp yasak

Tanınan iletileşme uygulaması WhatsApp, yakın vakitte kullanım şartlarında değişikliğe gidecek. Kısa bir mühlet içerisinde değişmesi beklenen kullanım şartları sonucunda WhatsApp, artık bilgilerinizi Facebook ile paylaşmaya başlayacak. 2014 yılında Facebook tarafından satın alınan WhatsApp, kullanıcılarına datalarının bâtın kalacağına ve Facebook ile paylaşılmayacağına dair garanti vermişti. Lakin görünen o ki ortadan geçen yıllar WhatsApp’ın fikrini değiştirdi.

WhatsApp, kullanıcılarına verdiği kelamı tutamadı

Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alındıktan sonra, bir duyuru ile kullanıcılarına kelam veren WhatsApp, “Gizliliğinize hürmet duyuyoruz, WhatsApp’ı sizin hakkınızda olabildiğince az bilgi sahibi olmak maksadıyla kurduk. Facebook ile ortaklığımızı bağımsız bir biçimde çalışmaya devam ederek sürdüreceğiz. Temel kıymetlerimiz ve inançlarımız değişmeyecek.” formunda sözlerde bulunmuştu.

Bu tabirlerin akabinde geçen 2. yılın sonunda WhatsApp kullanım şartları, Facebook ile varsayılan olarak data paylaşmaya başlamıştı. 2016 yılında yapılan bu duyurunun temeli, Facebook ile daha fazla uyum sağlayarak, kullanıcıların hizmetleri ne sıklıkla kullandığına dair temel ölçümleri izlemek ve WhatsApp’ta spam ile uğraş etmeye dayandırılmıştı. Lakin varsayılan bu bilgi paylaşımı o devir kullanıcıların insiyatifine bırakılmış ve 30 gün üzere bir mühlet tanınarak bu data paylaşımını reddetme hakkı tanınmıştı.

Bugün prestiji ile WhatsApp kullanıcıları hizmetin yeni kuralları ve saklılık siyasetiyle ilgili uygulama içi bildirim almaya başladı. Alınan bu bildirim, WhatsApp’ın bilgileri nasıl işleyeceğine dair kimi bilgileri aktarıyor. Şahsileştirilmiş bir ekip hizmetleri daha âlâ sunabilmek ismine Facebook ile dataları paylaşacağını savunan WhatsApp, kullanıcılarının uygulamayı kullanmak istedikleri sürece, değişen bu hizmet şartlarını kabul etmelerini mecburî tutuyor.

8 Şubat‘ta yürürlüğe girmesi beklenen yeni kullanım şartlarının ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.