Facebook’tan Eklenti Geliştiren Şirkete Dava

Dünyanın en büyük toplumsal medya şirketi Facebook, Portekiz’de bir geliştiriciye dava açtı. Şirketin bu türlü bir dava açmasının nedeni ise bu geliştiricinin tezlere nazaran makûs emelli Google Chrome uzantıları geliştiriyor oluşuydu. Facebook’un açıklamalarına nazaran “Oink and Stuff” isimli bu geliştirici, kullanıcıların Facebook hesapları üzerinden isimlerine, cinsiyetlerine, yaşlarına, alaka durumlarına ve hesaplarındaki başka bilgilere erişiyor.

Facebook’un dava açtığı geliştiricinin internet sitesine baktığımızda, bu şirketin onlarca Chrome eklentisi geliştirdiği görüyoruz. Ayrıyeten birebir geliştiricinin Firefox, Opera ve Microsoft Edge üzere internet tarayıcıları için de geliştirmiş olduğu kimi eklentiler mevcut. Lakin Facebook, dört farklı eklentiden bahsediyor. Argümanlara nazaran bu eklentiler casus kodlar içeriyor ve kullanıcıların datalarını topluyor.

İşte Facebook’un dava açmasına neden olan o eklentiler

Yapılan açıklamalara nazaran makûs maksatlı eklentilerden bir tanesi, “Web for Instagram plus DM” olarak isimlendiriliyor. Instagram tecrübesini internet tarayıcısına getiren eklenti Chrome’un yanı sıra Firefox, Opera ve Edge ile Android’de de çalışabiliyor. Ayrıyeten “Blue Messsenger” isimli eklenti de Facebook’un gayesinde. Direkt Facebook’u maksat alan bu eklenti, internet tarayıcınızı kullanarak Facebook’a girmek zorunda kalmadan, arkadaşlarınızla konuşmanızı sağlıyor.

Oink and Stuff’ın dava konusu olan öbür eklentileri ise Emoji Keyboard ve Green Messenger. Emoji Keyboard, isminden da anlayabileceğiniz üzere bir yazışma sırasında emoji kullanmanızı sağlıyor. Green Messenger ise WhatsApp’ın Web sürümünü tarayıcınıza getiriyor. Aslında bilhassa de Green Messenger ile Blue Messenger’ın anlamsız bir halde geliştirilmiş olması, şirketin hakikaten de data toplayabileceğini düşündürüyor. Hangi geliştirici hali hazırda kullanılabilen hizmetlerin birebir kopyasını yapar ki?

Facebook’un açtığı davanın nereye varacağını bilmek mümkün değil fakat şayet bu geliştiriciye ilişkin uzantılardan bir adedini kullanıyorsanız, kaldırmanızı tavsiye ederiz. Facebook’un yaptığı açıklamalara nazaran bilgilerin niye toplandığı ve nerelerde kullanıldığı da şu an için meçhul. Bu yüzden her geçen saniye, Oink and Stuff tarafından geliştirilen eklentileri kullanan tüketicilerin aleyhine işliyor olabilir.

Şayet bu geliştiriciye ilişkin bir eklenti kullanıyorsanız, Google Chrome’un sağ üst kısmında yap boz kesimine benzeyen bir buton var. Bu buton, eklentilerin yönetilmesini sağlıyor. Oraya tıklayarak ilgili eklentileri bulup, çarçabuk silebilirsiniz. Şayet bu geliştiricinin eklentilerini görmek isterseniz de burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz.