Facebook’tan hekimler için yapay zeka teknolojisi

Facebook farklı ünitelerde farklı takımlarla yoluna devam ediyor. Facebook’un yapay zeka modelleri sıhhat çalışanlarının işine yarayacak cinsten. Yapay zeka grubunun elinden çıkan yeni araştırmaya nazaran sıhhat çalışanlarının koronavirüs hastalarını tespit etmesi ve bu hastalık sürecini takip etmesine odaklanan makineler geliştirildi. Hastanelerin bir koronavirüs hastasının durumunu ve X-Ray’lerden gelen bilgileri gözlemleyerek belirlemesine yardımcı olacak üç farklı yapay zeka modeli ortaya çıktı.

Facebook’un yapay zeka modelleri koronavirüs odaklı

Koronavirüs çalışmaları son süratte devam ediyor. Bu süreçte teknolojinin yardıma koştuğu da oluyor. Facebook yapay zeka araştırmacıları ise geliştirdikleri algoritmalar sayesinde sıhhat çalışanlarına yardımcı olmayı hedefliyor. New York Üniversitesi ve Facebook AI(yapay zeka) departmanı, koronavirüse karşı güçlerini birleştiriyor.

Geliştirilen bu algoritmalar sayesinde hekimlerin hasta takibini yapması hem daha kolay olacak hem de risk altındaki hastaların konuta gönderilmesinin önüne geçileceği belirtiliyor.

Röntgenlerden çıkarım yapmaya dayanan bu algoritmaların ikisi göğüs röntgenlerinin incelenmesine odaklanıyorken, oburu bir dizi röntgen sinemasını incelemeyen, toplamda üç yapay zekalı makineye dayanıyor. Bu makinelerden biri tabiplerin X-Ray ile hastanın ek oksijen gereksiniminin olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olacak.

Geliştirilen makineler koronavirüs hastalarının sıhhatini 96 saat yani 4 gün evvelce belirleyebiliyor. Bu sayede hekimler vakit kazanmış oluyor ve hastaya daha kısa müddette müdahale edilebiliyor. Sistemin şu anda kullanılabilirliği tartışmalı. Çünkü araştırma kısa mühlet evvel yayımlandı ve halka daha sunulmadı. Bahis hakkında araştırma yapan uzmanlar ise bu sistemin aktifliği ve güvenirliği hakkında birtakım soru işaretleri olduğunu söylüyor.

FIRSAT ESERLERİ