Fısıltı Sessizliğinde Asus ROG Strix XF 120 Kasa Fanı Geliyor

Asus, ROG Strix XF 120 isimli birinci PC kasası fanı modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Asus, fan pazarına birinci girişi için “fısıltı sessizliğindeki” manyetik kaldırma rulmanlarını tercih etti. Asus ROG Strix XF 120’nin ses düzeyinin 22.5 desibel düzeyinde olduğu da bilgiler ortasında. Yale Üniversitesi tarafından hazırlanan tabloda, 22.5 desibelin rüzgarsız (20 dB) sessiz bir doğal alan ve bir fısıltı (25 dB) ortasında yer aldığı görülüyor.

Manyetik kaldırma, direkt düşük gürültü savında rol oynuyor. Fan kanatları temel olarak manyetik yatakların etrafında hareket eder, bu nedenle fizikî temas yahut sürtünme olmaz. Rüzgar direncinden kaynaklanan bir ölçü sürtünme olsa da bu ekseriyetle kovan, bilya yahut akışkan dinamik yataklardan daha düşük gürültüye neden oluyor. Manyetik kaldırmanın ek bir yararı da vakitle aşınacak yağlayıcı olmaması.

ROG Strix XF 120, geçen yılın Eylül ayında duyurulmuş lakin fiyat yahut çıkış tarihi konusunda hiçbir bilgi verilmemişti. Asus nihayet Twitter’da ROG Strix XF 120’nin Nisan ayında satışa sunulacağını açıkladı. Fiyat konusunun ise hala ucu açık. Kimi ön sipariş alan sitelerde ise fiyat 29 dolar civarında gözüküyor.

Model isminden da anlaşılacağı üzere 120 mm‘lik bir fan. 250 ila 1.800 RPM çalışma aralığına sahip olan fan 4 pinli kabloya sahip; yani PWM takviyeli. Asus, hava akışını 62.5 CFM‘de, kullanım ömrünü ise 400.000 saatte derecelendiriyor. Fan, manyetik kaldırma yatakları kullanmanın yanı sıra, özel olarak yivli kanatlar ve titreşim önleyici tasarım da kullanıyor. Ayrıyeten, merkezdeki logo RGB aydınlatmaya sahip üzere görünüyor.