Fiyatsız Minecraft oyunu koronavirüse yenildi

Minecraft, kolay grafik yapısına karşın, oyun dünyasında en çok ilgi gören oyunlardan biri. Microsoft’un sahibi olduğu Mojang Studios tarafından geliştirilen oyunun savlı bir versiyonu ise son günlerini yaşıyor. Buna nazaran Microsoft, fiyatsız Minecraft taşınabilir oyunu için pandemi şartlarında daha fazla kaynak ayırmak istemiyor.

Fiyatsız Minecraft, artırılmış gerçeklikte istediğini alamadı 

Pokemon Go ile başlayan taşınabilir oyunlarda artırılmış gerçeklik çılgınlığı için, Mojang Studios’da Minecraft Earth oyununu, 2019 yılında duyuruldu. Minecraft Earth, aslında Android tarafında hala geliştirmeler yapılan ve pandemi öncesi beğeni toplayan bir oyundu.

Lakin artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanarak, sokakta Minecraft oynamayı teşvik eden oyun, uzun müddettir beklenen ilgiyi görmüyor. Microsoft ise argümanlı oyun için sıkıntı bir karar aldı ve 30 Haziran’da uygulama marketlerinden kaldırmaya karar verdi.

Karşımızda artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanan fiyatsız bir Minecraft oyunu olsa da, oyun için ödemelerle para harcamanız gerekiyordu. Microsoft ise Minecraft Earth’te para harcayan herkese Minecraft‘ın uygun bir kopyasını verecek. Mojang Studios ise bu bağlamda  oyun içinde fiyatlı içerikler için kimi düzenlemeler yaptı.

Minecraft Earth için yeni oyun içi düzenlemeler yapıldı

Buna nazaran Minecraft Earth içinde gerçek para süreçlerinin kaldırıldı. Yakut maliyetlerini kıymetli ölçüde düşürüldü. Üretim ve eritme için vakit ihtiyaçlarını azaltıldı.

Kullanılmayan personelliği ve eritme takviyeleri birebir düzeydeki yarıçap artışlarıyla değiştirildi. 5 Ocak – 30 Haziran ortasında oturum açan oyunculara ise bir dizi karakter oluşturucu öğesi verilecek.

Fiyatsız Minecraft olarak dikkat çeken Earth, 30 Haziran‘da kapanacak ve bu tarihten sonra indirilemeyecek. 1 Temmuz tarihinde ise Character Creator ve Minecoin yetkileri dışındaki tüm oyuncu dataları silinecek.

Oyunda yakut bırakılan oyuncularrın bu yakutları ise Minecraft‘ın konsol ve PC sürümlerinde fiyatlı öğeler satın almak için Minecoin‘e dönüştürülecek.

Oyunun sunucuları 26 Nisan’a kadar çalışmaya devam edecek. Bilhassa iOS tarafında hayli beğenilen oyun, tahminen de pandemi kurallarının hafiflemesiyle tekrar Microsoft tarafında bir baht bulabilir. Fiyatsız Minecraft Earth, artırılmış gerçeklik oyununu denediniz mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.