Ford, kaza datalarını öbür üreticilerle paylaşıyor

ABD merkezli otomotiv devi Ford, Avrupa’da karayolu güvenliğini uygunlaştırmak emeliyle hayata geçirilen ‘Data for Road Safety’ projesinin bir modülü olarak, kendi araçlarına dair kaza ve güvenlik bilgilerini öbür araba üreticileriyle paylaşmaya başladı.

Güvenlik dataları buluta gönderildikten sonra öbür şoförlere iletiliyor

Araba üreticilerinin, trafik bilgi hizmeti sağlayıcılarının, otomotiv tedarikçilerinin ve kamu otoritelerinin iştirakiyle gerçekleşen ‘Data for Road Safety’ projesi; ulaşım, mobilite ve trafik bilgileri alanındaki rastgele bir sanayi ortağının ve kamu yetkililerinin, güvenlikle ilgili trafik datalarını ve bilgilerini paylaşmak için katılabileceği ve kullanabileceği ölçeklenebilir bir ekosistem sunuyor.

Amerikalı otomotiv devi Ford da, bu ekosistemin en kıymetli üyelerinden biri. Engadget‘ın haberine nazaran Detroit merkezli esaslı marka, hava yastığı etkinleştirmeleri, acil frenleme ve sis lambası kullanımını içeren kendi araba datalarını başka üreticilerle paylaşmaya başladı.

Bu bilgiler buluta gönderildikten sonra, bilgilerin geldiği ilgili araçla misal bir rotayı izleyen öteki şoförlere aktarılıyor. Ford, bu bilgilerin acil servislere de gönderilebileceğini ve böylelikle kazalara müdahale müddetlerinin kıymetli ölçüde azalabileceğini düşünüyor.

Ford, kelam konusu dataların paylaşımına birinci olarak yeni Puma modelinde başladı. Şirket ayrıyeten binek araç serisinin yüzde 80’inden fazlasının yıl sonuna kadar data paylaşım hizmeti alacağını da açıkladı.

Ford dışında Volvo, Mercedes ve BMW de projeye takviye veriyor

Avrupa Komitesi tarafından desteklenen ve tüm şoförlere yarar sağlamayı amaçlayan Güvenlikle İlgili Trafik Bilgileri Ekosistemi (SRTI), geçen ay bir dizi araba üreticisi, modül tedarikçisi ve pozisyon teknolojisi sağlayıcısı ile beş yıllık bir muahede yapıldığını duyurmuştu.

Proje geniş bir iştirakle devam ettiği takdirde, Avrupa’daki yol ağının güvenliğini değerli ölçüde artırabilir. Ayrıyeten şoförlerin olayları manuel olarak bildirmesine yahut doğrulamasına gerek olmaması, sistemi çok daha tesirli kılıyor. Projede Ford dışında Volvo, Mercedes ve BMW üzere üreticiler de bulunuyor.

FIRSAT ESERLERİ