Galaksimizdeki Kara Delik, Dünya’ya Sanılandan Daha Yakın

Japonya’da yapılan yeni bir araştırmaya nazaran galaksimizin merkezinde saklanan üstün kütleli kara delik, Dünya’ya sandığımızdan çok daha yakın: Bilim insanlarının varsayım ettiğinden yaklaşık 2.000 ışık yılı kadar. Üstelik Güneş sistemimizin bu galaktik merkezin yörüngesinde dönerken bilinenden daha süratli hareket ettiği de ortaya çıktı.

Yeni bulgulara karşın araştırmacılar, bu devasa kara delikten korkmamız gerektiğini belirtiyor. Çünkü Sagittarius A* (Sgr A*) ismi verilen ve galaksimizin merkezindeki devasa kara deliğe mesken sahipliği yaptığı düşünülen bu bölgeden hâlâ 25.800 ışık yılı uzaktayız. Bir ışık yılının yaklaşık 9,5 trilyon kilometreye tekabül ettiğini de hatırlatalım.

Bilim insanları, muhteşem kütleli kara deliğe olan uzaklığımızı nasıl hesapladı?

Bilim insanları, Güneş kütlesinin yaklaşık 4,2 milyon katı kütleye sahip olan bu kara deliğin uzaklığını ölçebilmek için Japonya’da bulunan dört adet Çok Uzun Baz Enterferometrisi (VLBI) teleskobu kullandılar. Bu gözlemevleri, yaklaşık 2.300 kilometre çapında bir teleskopla karşılaştırılabilir sonuçlar elde etmek için birlikte çalışıyor. Bu tipten bir çözünürlükle teorik olarak Ay yüzeyindeki bir kuruşluğu görmek mümkün.

Araştırmacılar, dört teleskobu kullanarak Samanyolu’ndaki yıldızların gerçek pozisyonlarını, boyutlarını ve yörünge suratlarını ölçebildiler. VERA, Samanyolu’ndaki 99 nesneden oluşan bir katalog yayınladı ve bu katalogdaki bilgilerden pozisyon ve sürat haritası oluşturuldu. Bu sayede galaksimizin tam merkezi daha hakikat bir formda belirlenebildi. Hesaplanan yeni pozisyonla Güneş sisteminin yüksek doğruluk oranına sahip suratını buldular.

Bu bilgi, Samanyolu içindeki pozisyonumuzu ortaya çıkarmak ve çubuklu sarmal cinste olan galaksinin üç boyutlu suratını ve uzaysal yapısını belirlemek için kullanıldı. Sonuç olarak Sagittarius A*’nın gezegenimize, Milletlerarası Astronomi Birliği’nin (IAU) 1985 yılında belirlediğinden 2.000 ışık yılı daha yakında olduğu tespit edildi. Ayrıyeten Güneş sistemimizin de daha evvel kabul edilenden daha süratli ilerlediği keşfedildi (227 km/s).

VERA araştırmacıları, gelecekte Samanyolu’nun kalbine daha da yakın olan objelere bakacaklar. Her ölçümle birlikte kozmostaki yerimizi daha âlâ bileceğiz. Bu sonuçların, karanlık unsurun dağılımı ve Güneş sistemi etrafındaki yoğunluğu üzere öbür astronomik parametreleri varsayım etmek için kullanılabileceği de söyleniyor.