Galaxy S21’den göz dolduran kapalılık özellikleri

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Samsung Galaxy S21, yenilikçi tasarımı kadar saklılık ve güvenlik özellikleriyle de bir oldukça dikkat çekiyor. Güney Koreli markanın yeni amiral gemisi, internet üzerinden paylaşacağınız fotoğrafların GPS pozisyon bilgilerini kaldırmanıza imkan tanıyor.

Galaxy S21, fotoğraflardan GPS datalarını kaldırmanızı sağlıyor

Daha evvel sizlerle paylaştığımız üzere, yılın en argümanlı amiral gemilerinden Samsung Galaxy S21, uzun ve meraklı bir bekleyişin akabinde nihayet geçtiğimiz hafta içinde görücüye çıkmıştı. Galaxy S21Galaxy S21 Plus ve Galaxy S21 Ultra olmak üzere üç farklı modelden oluşan telefon, hem tasarımı hem de özellikleri ile geçer not aldı diyebiliriz.

Selefine nazaran büyük bir ilerleme kaydeden Galaxy S21 ailesi, tıpkı vakitte saklılık ve güvenlik özellikleriyle ilgili de son derece kıymetli iyileştirmeler içeriyor. SamMobile‘ın haberine nazaran Galaxy S21 kullanıcıları, diğerleriyle paylaşmadan evvel fotoğraflarından GPS pozisyon datalarını kaldırma imkanına sahipler.

Kullanıcıların, fotoğraflarını paylaşırken tek yapmaları gereken, ‘Konum bilgilerini kaldır’ seçeneğine basmak ve akabinde tercih ettikleri paylaşım hizmetini seçmek. Kelam konusu özellik sayesinde, fotoğrafın pozisyonunu gösteren enlem ve boylam bilgileri EXIF ​​verilerinden çıkmış oluyor.

Kullanıcılar, Play Store‘daki üçüncü taraf uygulamalarını kullanarak fotoğraflardan pozisyon datalarını kaldırabilse de, bu özelliğin yerleşik olması, hiç elbet çok daha fazla kullanıcı için erişilebilir olmasını sağlayacaktır.

Galaxy S21 kullanıcıları ayrıyeten fotoğraflarını, görüntülerini, dokümanlarını ve başka belgelerini kimlerin görebileceği ve bu evraklara ne kadar müddetle erişebilecekleri konusunda daha fazla denetime sahip olmalarını sağlayan ‘Özel Paylaşım’ özelliğine de sahipler.

Başka bir yeni güvenlik özelliği olan Samsung Knox Vault ise biyometrik, blockchain, PIN ve şifre datalarını korumak için inançlı bir alt işlemci, inançlı bellek ve entegre yazılım kullanıyor. Bu özellik, donanım atakları sırasında bile kullanıcı datalarının kaydedilmesini sağlıyor. Güney Koreli teknoloji devi, Galaxy S21’in lansman etkinliğinde bu özellik için Qualcomm ve Samsung LSI ile çalıştığını belirtmişti.

FIRSAT ESERLERİ