General Motors, otonom araç için Microsoft ile anlaştı

General Motors (GM), 2016 yılında şoförsüz araba şirketi Cruise ile mutabakat sağlayarak bünyesine kattı. Otonom araç kesimi için çalışmalarına devam eden GM, Microsoft ile muahede sağladığını duyurdu.

Microsoft ve General Motors otonom araç için el sıkıştı

Elektrikli araç ve şoförsüz araba teknolojilerinin tanınan olmasıyla birlikte GM, Fiat, Mercedes ve BMW üzere otomotiv devleri yatırımlarını büyük oranda artırdı. Geçtiğimiz günlerde elektrikli kargo aracını sergileyen GM, otonom araç ile ilgili yeni bir mutabakat ile gündeme geldi.

Cruise şirketini bünyesine katan GM, Microsoft ve Honda ile muahede sağlayarak Crusie’un pahasını 30 milyar dolara çıkardı. Şoförsüz araba bölümünde faal olarak faaliyet gösteren Crusie, yeni teknolojilerini geliştirmek için Microsoft’un Azure platformunu kullanacak.

Microsoft İcra Şurası Lideri Satya Nadella, ” Crusie ve General Motors’un bulut bilişim bölümünde bizi tercih etmesinden ötürü memnunluk duyuyoruz. Ölçeklendirmelerine ve otonom nakliyatı daha kullanışlı hale getirmeleri için Azure platformu ile takviye olacağız. ” sözlerini kullandı.

Dijitalleşme ve yapay zeka uygulamaları konusunda daha güzel pozisyona gelmek isteyen GM, Microsoft mutabakatı sonrasında amacını bir adım daha öteye taşıdığını belirtti.

FIRSAT ESERLERİ