Google, App Store Zımnilik Güncellemelerini Tamamlamadı

Apple, birkaç ay evvel uygulamaları App Store’da bulunan tüm geliştiricilerden her uygulama için bir kapalılık raporu sağlamalarını istemişti. Bu durum, geliştiricilerin uygulamalarında hangi datalarının kullanıldığını ve paylaşıldığını kullanıcılara tam bir dürüstlükle bildirmesi gerektiği manasına geliyor. Google, 4 Ocak gününün bulunduğu hafta içerisinde iOS’taki uygulamaları zımnilik etiketleriyle güncellemeye başlayacaklarını Apple’a bildirmişti. Lakin birçok uygulama bu prensibe bağlı güncellenmiş değil.

Google’ın zımnilik etiketleri güncellemesi üzerinde çalışmaya başladığını argüman etmesinin üzerinden iki haftadan fazla vakit geçti. Bu süreçte Gmail ve YouTube üzere tanınan uygulamalar bile güncellenmedi. Apple’ın saklılık etiketleri formunda tabir ettiği yeniliği görebildiğimiz iki Google uygulaması şu kademede Google Authenticator ve Google Translate. Authenticator, Google’ın son olarak 7 Aralık’ta güncellenen iki adımlı doğrulama uygulaması. Lisanlar ortası çeviri aracı olarak kullandığımız Translate ise, Apple’ın saklılık etiketi prensibiyle güncellenmiş öbür uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Google Translate’ın de kullanıcılardan pozisyon datalarını, kullanıcı içeriğini, tanımlayıcıları ve teşhis bilgilerini topladığı saklılık etiketleriyle belirtiliyor.

Apple, bir ay evvel Apple Store’daki tüm uygulamaların güncellenen kapalılık etiketlerine gereksinim duyacaklarını açıklasa da, Google sadece iki uygulamasını güncellemeyi başardı. Google’ın eğitim uygulaması olan Slides ve Socratic ise güncelleme almasına karşın zımnilik etiketlerine sahip değil.

Apple’ın buradaki maksadı, kullanıcıların inancını kazanmakla birlikte bilgilerinin hangi uygulama tarafından nasıl kullanıldığını şeffaf bir formda aktarmak. Google’ın ise bu uygulamalara kapalılık hakkında gerekli güncellemeleri yapmamasının bir nedeni olarak, çalışanların tatil devrinde olması gösteriliyor. Çünkü geçen yıl Chrome’a da Aralık 2019’dan Şubat 2020’ye kadar güncelleme yayınlanmamıştı.

Son olarak, hususla alakalı resmi bir açıklamanın bulunmadığını belirtelim.