Google Chrome, Direkt HTTPS Yönlendirmesi Yapacak

Google, URL protokolünü adres çubuğunda gizlemekle birlikte yıllar içinde Google Chrome için çok fazla değişiklik yaptı. Yeni keşfedilen kodlar, Google’ın Windows 10 ve öbür platformlarda Chrome’da öbür bir adres çubuğu değişikliği denediğini gözler önüne seriyor.

Google, Chrome’da bulunan adres çubuğuyla alakalı yeni bir deney yaptı. Bu denemede, sitelerin HTTP yerine direkt HTTPS protokolü ile yüklenmesini sağlayacak değişiklikler yapıldı.

Gelmesi planlanan güncellemedeki yeni özellik, tarayıcınız ile ziyaret ettiğiniz web sitesi ortasında inançlı bir irtibat kurmayı amaçlayan HTTPS protokolüyle ilgili. Olağanda internet üzerinde bir web sitesini ziyaret etmek istediğinizi varsayalım. Chrome yahut Chromium tabanlı Microsoft Edge, sizi girmeye çalıştığınız sitenin HTTPS sürümüne (varsa) yönlendirmeden evvel birinci olarak web sitesinin HTTP sürümünü açacaktır. Bu süreçten sonra inançlı protokol olan HTTPS’ye yönlendirilirsiniz.

İşte bu yönlendirmeden kaynaklanan saniye kaybını en aza indirmek için, HTTPS desteklenen siteler direkt olarak bu güvenlik protokolüyle açılacak. Google’a nazaran yapılan değişiklik, adres çubuğu gezinmelerini ve birinci HTTPS yükleme performansını optimize edecek. Google, Bu sürece “Geliştirilmiş HTTPS yönlendirmesi” ismini vermiş.

Google, adres çubuğunda HTTPS’nin kıymetini uzun vakittir daima olarak belirtiyor. Bunun sebebi web ortamında geleceğin HTTPS güvenlik protokolünde olması. Kullanıcı tecrübesine de bakılırsa, beşerler inançlı buluğu sitelerde daha uzun müddet vakit geçiriyor.

Bu güncellemenin ne vakit kullanıcılara sunulacağı ise şimdi belirli değil.