Google, Ekran Paylaşırken Bildirimlerin İçeriğini Gizleyecek

Koronavirüs pandemisinin konuttan çalışma ve uzaktan eğitim uygulamasını zarurî kılmasıyla birlikte ekran paylaşımı özelliği, daha evvel hiç olmadığı kadar tanınan hale geldi. Çalışanlar ya da öğretmenler, gerek projelerini sunmak gerekse eğitimi sürdürmek için uygulama fark etmeksizin bilgisayar ekranlarını paylaşmak durumunda kaldılar.

Lakin bilgisayarlarımız sırf eğitim ya da iş için kullandığımız aygıtlar olmadığından ekran paylaşımları sırasında ufak tefek kazalar ya da dikkat dağıtan ögeler da ortaya çıkabiliyor. Bu dikkat dağıtan ögelerin başında bildirimler geliyor ve Google, en azından kendi uygulamaları için bu sorunu ortadan kaldırmayı planlıyor.

Google, yöneticilerin dahi bildirimlerin içeriğini görmesine müsaade vermeyecek

Resmi blogunda yeni bir yazı paylaşan Google, artık ekran paylaşımı açık olduğunda Chrome’un web bildirimlerinin içeriğini otomatik olarak gizleyeceğini açıkladı. Google Chat, e-posta ve üçüncü taraf web sitelerinden gelen bildirimlerinin bu güncellemeye dahil olduğunu söz eden Google, ekran paylaşımı durdurulduğunda ise sessize alınan tüm bildirimlerin görüntüleneceğini belirtti.

Varsayım edebileceğiniz üzere bu özellik, Google Meet’teki ekran paylaşımı özelliği için geçerli olacak. Bu özellik için yönetici denetiminin bulunmadığının altını çizen Google, yeni özelliğin 25 Ocak prestijiyle yayınlandığını lakin tüm kullanıcılara ulaşmasının 3 günü bulabileceğini belirtiyor.