Google, Fransız Haber Sitelerine Telif Hakkı Ödemeye Başlıyor

Bildiğiniz üzere Google, kendilerinden telif hakkı talep eden Fransız yayın kuruluşlarının içeriklerini göstermemeye başlamıştı. Bu durum Fransa’da büyük yankı uyandırırken, Google haber sitelerine telif hakkı ödemek için Fransız bir basın derneğiyle muahede imzaladı.

Fransa’da emsal niteliğinde diyebileceğimiz bir muahedeye imza atan Google, bu mutabakat doğrultusundaysa Fransız haber sitelerine artık telif hakkı ödemeye başlayacak.

Hatırlarsanız, 2019 yılında Avrupa Birliği ülkeleri için telif hakkı düzenlemesi yürürlüğe girmişti. Bu düzenlemede ise Google üzere sitelerin arama sonuçlarında haberleri gösterebilmek için yayıncı kuruluşlara telif hakkı ödemesi yaparak lisans almaları kaide koşulmuştu. Bununla bir arada Nisan 2020‘de Fransa Rekabet Kurumu ise Google’ın içerikleri kullanabilmesi için Fransız yayıncılık kuruluşlarına telif hakkı ödemesi zorunda olduğunu belirtmişti.

Bu doğrultuda devam eden görüşmeler ise bugün sonuçlandı. Görüşmelerin sonucunda ise Google’ın Fransız haber sitelerinin içeriklerini yayınlayabilmesi için telif fiyatı ödeyeceği açıklandı.

Google’ın 300 haber sitesini temsil eden Fransız basın derneğiyle yaptığı emsal niteliğindeki mutabakattan yola çıkan birçok uzman ise, Google’ın tüm dünyada geçerli olabilecek bir telif hakkı modeli üzerinde çalıştığını da sav etti.

Şimdilik, Google’ın ülkemizde de bu türlü bir telif mutabakatına varıp varmayacağı bilinmiyor. Fakat, gerekli yasa düzenlemelerinin hazırlanıp meclisten geçtikten sonra Google’ın Türk basın kuruluşlarına da telif fiyatı ödeyebileceği konuşuluyor.