Google Sokak Görünümü, Konutunuzu “Saklamanıza” İmkan Tanıyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, bir navigasyon uygulaması olan Haritalar ve dünyanın dört bir köşesini üç boyutlu olarak inceleyebileceğiniz Google Earth dışında dünyanın rastgele bir noktasını sokak sokak gezmenize imkan sağlayan “Sokak Görünümü” (Street View) isimli bir hizmete de sahip.

Google Sokak Görünümü’nün fizikî olarak tahminen de hiçbir vakit ziyaret etmeyeceğiniz yerleri güya sokaklarında dolaşıyormuşçasına gezme imkanı sunduğunu düşünürsek yararlı ve eğlenceli bir hizmet olduğunu söyleyebiliriz. Pekala gezdiğiniz sokaklardaki konut sahipleri de tıpkı şeyi düşünüyor mu dersiniz?

Google’ın konutunuzu sergilemesini istemiyorsanız gizlemesini talep edebilirsiniz

Google, Sokak Görünümü ile kentleri sokak sokak dijital dünyaya aktarırken, bir yandan da kullanıcıların konutlarını müsaade almadan herkese açık olarak sergilemiş oluyor. Tekrar de Google; konutunun, yüzünün ya da arabasının sokak görünümünde herkese açık bir halde sergilenmesini istemeyenler için bir “bulanıklaştırma” seçeneği sunuyor.

Google Sokak Görünümü’nün web sürümünde yüzünüzün, konutunuzun ya da arabanızın bulunduğu pozisyona gidip ekranın sağ alt köşesinde bulunan “Sorun bildirin” butonuna tıkladığınızda, karşınıza “Uygunsuz Sokak Görünümünü Bildir” başlıklı bir form çıkıyor.

Google’ın sunmuş olduğu formda birinci olarak fotoğraf önizlemesini, bulanıklaştırılmasını istediğiniz konut, yüz, araba ya da öteki objenin, kırmızı renkli karenin içine kalacak biçimde ayarlıyorsunuz. Daha sonra ise sırasıyla “Neyi bulanıklaştırmamızı istiyorsunuz?” ve “Bu fotoğraftaki sorun ne?” sorularına uygun seçenek ile cevap veriyorsunuz.

Bu adımları uyguladıktan sonra e-posta adresinizi girip reCAPTCHA doğrulamasını tamamlayarak geri bildiriminizi Google’a gönderebiliyorsunuz. Google, talebinizi uygun bulması halinde kelam konusu objeyi bulanıklaştırarak gizlemiş oluyor.