Googlebot, Siteleri HTTP/2 Protokolüyle Taramaya Başlıyor

Google, web sitelerini en son HTTP/2 protokolü ile taramayı deneyebileceğini belirtmek için Googlebot Geliştiricileri Dayanak Sayfasını güncellemişti. Kasım 2020’den itibaren  geçerli olan bu durum, 2021’in gelmesiyle birlikte resmen başlamış oldu. Googlebot geliştirici sayfası, bu değişikliği yansıtacak biçimde 12 Kasım 2020’de güncellenmişti.

Google’ın mevzuyla ilgili açıklaması şu biçimde:

“Googlebot çoklukla HTTP/1.1 üzerinden tarama yapar.. Bununla birlikte, Kasım 2020’den itibaren Googlebot, site tarafından destekleniyorsa bundan yararlanabilecek siteleri HTTP/2 üzerinden tarayabilir.”

Neden HTTP/2 Ağ Protokolü

HTTP/2, HTTP/3 gelene kadar şu anda en son ağ protokolü. Bir sunucu ile tarayıcı (veya Googlebot) ortasında daha süratli ve verimli bilgi transferine imkan tanıyor.

HTTP/2’nin yaptığı şey, bir web sayfasının bir tarayıcıdan bir sunucuya teslim edilmesi için geçen süreyi azaltmak. HTTP/2 ayrıyeten HTTP başlık alanlarını sıkıştırarak ek yükü de azaltıyor.

Evvelki ağ protokolünde (HTTP/1) birebir anda sırf bir istek etkinleştirildiğinden, birden çok akışın paralel olarak indirilmesi gerekiyordu.

HTTP/2 ile, Googlebot ve tarayıcılar yeni “çoklamalı” kaliteden yararlanabilecek. Bu, birebir web sayfasını indirmek için birden çok temastan birden çok akış talep etmek zorunda kalmadan, tek bir ilişkiden tek bir akış içinde birden çok kaynağın indirilebileceği manasına geliyor.

HTTP/2’nin yetenekleri, daha az sunucu tıkanıklığı manasına geliyor ve sunucu kaynaklarından tasarruf sağlıyor

Sunucu kaynakları üzerindeki yükü en aza indirmek web siteleri için düzgün bir şey. Bazen sadece Googlebot değil, birçok öbür bot da bir siteyi birebir anda ziyaret edebiliyor.

Sonuç, çok sayıda sunucu kaynağı kullanıldığı için sitenin yavaş bir biçimde cevap vermeye başlaması. Bu, web sayfalarını görüntülemeye çalışan kullanıcılar için makûs bir durumken Googlebot bir web sitesini tarayamazsa bu da yayıncı için makûs bir durum.

HTP/2 Taramasını Devre Dışı Bırakabilirsiniz

HTTP/2 taramasını devre dışı bırakmak mümkün. Bunun için sunucu, bir 421 karşılık kodu gönderecek halde yapılandırılmalıdır.

421 durum kodu, İnternet Mühendisliği Vazife Gücü (IETF.org) tarafından Yanlış Yönlendirilmiş Talep olarak tanımlanmıştır. Bu, mevcut değilse HTTP/2 isteğinin yanlış yönlendirildiği manasına gelir.

Google’ın geliştirici sayfası hususla ilgili şunu önermekte:

“HTTP/2 üzerinden taramayı devre dışı bırakmak için, sitenizi barındıran sunucuya Googlebot sitenizi HTTP/2 üzerinden taramaya çalıştığında bir 421 HTTP durum kodu ile karşılık vermesi talimatını verin. Bu mümkün değilse, Googlebot grubuna bir bildiri gönderebilirsiniz (ancak bu tahlil geçicidir).”

Siteniz HTTP/2 Taraması İçin Uygun mu?

Birçok site HTTP/2 taraması için hazır olmalı. Öğrenmek ise kolay: Buradan sunucunuzun HTTP/2 nitelikli olup olmadığını doğrulayabilirsiniz.

Technopat.net olarak biz bu protokole geçeli 5 yıldan fazla oldu ve geçtiğimiz günlerde de şimdi taslak etabında olan yeni HTTP/3 protokolüne takviye sağlamaya başladık. Umarız HTTP/3 bir an evvel tamamlanır ve Google da artık bu standarda geçiş yapar.