Google’dan AV1 Akış Kodeği Takviye Koşulu

Teknoloji dünyasında neredeyse her çorbada tuzu bulunan Google’ın Android TV platformu, TV’lerden projektörlere kadar birçok farklı yerde kullanılıyor. Google, tüm yeni Android TV aygıtları için yeni bir gereklilik daha getiriyor: AV1 akış kodeği.

Google’ın getirdiği yeni gereklilik mucibince tüm yeni Android TV aygıtlarında AV1 akış kodek dayanağı bulunmak zorunda. Üstelik bu mevzuda resmi ağızlardan olmasa da ortaya atılmış bir tarih de bulunuyor.

Android TV aygıtlarına AV1 akış kodek zaruriliği

9to5Google’da yer alan habere nazaran bu değişikliğin yapılması için bir tarih de belirlendi. Google TV de dahil olmak üzere tüm Android TV tabanlı aygıtlar, 31 Mart 2021 tarihinden itibaren AV1 kodek takviyesini almak zorunda. Bu kaide, Android 10 ve Android 11 ile çalışan aygıtların hepsi için geçerli.

Pekala, AV1 kodeği nedir ve Android TV kullanıcılarının ne işine yarayacak? AV1, Alliance for Open Media aracılığıyla herkese açılan yeni bir akış kodeğidir. Ne işe yarıyor? Bu kodek, internet üzerinden aktarılan görüntülerin kalitesine çok düşük bir ölçüde tesir etmesini sağlamak için tasarlandı.

Uyumlu aygıtlarda YouTube, Chrome ve Duo servislerinde kullanmaya başlayan arama devi, bu kodeği vakit içerisinde bulut oyun platformu Stadia da dâhil olmak üzere sunduğu tüm hizmetlere getirmeyi de planlıyor.

Google’ın yeni aygıtlarda kullanılmasını kaide koştuğu bu kodek, aygıtlarda daha yeni donanımlar da gerektiriyor. Münasebetiyle Android TV tabanlı her aygıtın bu kodeki kullanması pek de mümkün gözükmüyor.