Google’ın rakibi DuckDuckGo rekor kırdı

Bilgi saklılığının gündem olduğu bu süreçte, arama motoru DuckDuckGo rekor bir trafik artışı yaşadı. Google rakibi olan ve 2008 yılında kurulan arama motoru, ferdî kapalılığa verdiği kıymetle ve açık kaynak kodlu olmasıyla öne çıkıyor.

DuckDuckGo, günlük arama sayısıyla, kendi tarihinin en yüksek sayısına ulaştı

ABD merkezli DuckDuckGo’nun kuruluş prensiplerinden en değerlisi data gizliliğiydi. Arama motoru, kullanıcılarının bilgilerini depolamadığını söylüyor ve son yıllarda önemli oranda kullanıcı sayısını da artırıyordu. WhatsApp nedeniyle gündem olan zımnilik konusunun ise arama motorunun rekor kırmasına sağladığı düşünülüyor.

Google rakibi DuckDuckGo, bir günde birinci sefer 100 milyon arama sayısını devirdi ve bu istatistik, kendi tarihinde, bir günde ulaştığı en yüksek arama sayısı olarak kayda geçti. Ocak ayının birinci gününde 77 milyon civarında arama sayısı olan DuckDuckGo’nun 100 milyonu devirmesinde ise bilgi kapalılığı konusunun gündem olmasının hissesi büyük denebilir.

Google’ın rakibi olan DuckDuckGo’nun, bilgi depolamamasına bir örnek verecek olursak; arama motoru, kullanıcıların arama geçmişini kaydetmiyor ve böylelikle şahsî sonuçlar yerine DucDuckGo’da tıpkı aramayı yapan herkes tıpkı sonuçları görüyor.

DuckDuckGo’nun zımnilik vaadi birçok kişi tarafından inançla karşılansa da internet ortamında data kapalılığı konusunun, hiçbir platformda, pek de kolay olmadığını hatırlatalım.

FIRSAT ESERLERİ