Google’ın YouTube odaklı test ettiği yeni özelliği

Toplumsal medya platformlarından alışveriş odaklı ataklar görmeye alıştık. Bilhassa Instagram’da direkt bir buton formunda karşımıza çıkan alışveriş özelliği yıllardır Google’ın arama sekmelerinde yer alıyor. Google Alışveriş özelliğini yeni bir platforma taşımak için kollarını sıvıyor ve testlere başlıyor.

Google Alışveriş özelliğini YouTube görüntülerine taşıyor

Pek çok kişi artık çok daha fazla internet alışverişi yapıyor. Hal bu türlü olunca da uygulamalar inhisarında yeni özellikler karşımıza çıkıyor. Google da kullanıcılarının YouTube görüntülerinden direkt alışveriş yapmasını sağlamak gayeli yeni bir özelliği test ediyor. YouTube üzerinden binlerce takipçisi bulunan kanalların önerdiği eserleri daha kolay satın almak için geliştirilen bu hizmet şu an da test etabında.

Özellik geldiği takdirde ise görüntü ekranının sol alt köşesinde bir alışveriş çantası simgesi olarak görülecek. Bu da içerik oluşturucuların görüntülerine belli eserleri ekleyebileceği manasına geliyor. Ekranda yer alan bu alışveriş çantası simgesine tıkladığınız takdirde YouTube öne çıkan öğelerin bir listesini görüntüleyecek.

Şu an için ABD’deki kullanıcılar için test edilen özellik, görüntüde yer alan eserler hakkında bilgi almayı sağlamanın ötesinde, o eser hakkındaki görüntüleri izlemeyi ve satın almayı da içeriyor. Özellik birebir vakitte YouTube’un Android, iOS ve Web sürümlerinden ulaşılabilecek biçimde tasarlanacak.

Daha evvel de söylediğimiz üzere Instagram ve WhatsApp dahil olmak üzere pek çok tanınan platform alışveriş özelliğini bünyesine eklemek için geliştirmeler sunuyor. Bu nedenle Google’ın tıpkı şeyi YouTube tarafına getirmeye çalışması aslında çok da şaşırtan değil. Bu özelliğin Türkiye’ye gelmesini ister miydiniz? Bizlerle fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

FIRSAT ESERLERİ