GTA 6’daki NPC’lerin Eşsiz Olacağını Gösteren Patent

Rockstar Games’in çatı şirketi olan Take-Two Interactive, GTA 6’yı bekleyen oyuncuları heyecanlandıran bir gelişmeye imza attı. Yapay zeka takviyeli yeni bir patent alan şirket, bu patenti GTA 6’da kullanacak üzere görünüyor. Şayet böylesi bir durum gerçek olursa GTA 6’daki NPC’lerin bugüne kadar görülmemiş zekaya sahip olacağını şimdiden söz edebiliriz.

Reddit üzerinden paylaşılan bilgilere nazaran Take-Two Interactive, kelam konusu patent dokümanını birinci sefer Ekim 2020’de sunmuş. Onay da almış olan patent, oyunda etkileşime girebildiğiniz lakin denetim edemediğiniz karakterleri eşsiz bir hale sokacak üzere görünüyor. Dilerseniz çabucak, patentin neler sunduğuna yakından bakalım.

Patent dokümanları, epeyce tezli cümlelere sahip

Take-Two’nun patent evrakları içerisinde, mevcut sistemlere atıfta bulunuyor. Bu bağlamda; klasik NPC yazılımlarının yazılımcılar için epey kısıtlı bir kaynak sunduğu, bunun da dünyadaki gerçeklik için çok yetersiz olduğuna değiniliyor. İşte yeni patent, tüm bu yetersizlikleri ortadan kaldıracak üzere görünüyor. Zira Take-Two, yapay zeka takviyeli yeni patent ile her NPC için bir karakter oluşturulacağını söylüyor. Pekala bu ne manaya geliyor?

Oyunlardaki NPC’leri bilirsiniz. Bu karakterler, genelde tıpkı şeyleri yapar, bir çizgi üzerinde ilerlerler. Lakin Take-Two’nun yeni patenti ile bu durum büsbütün değişecek. Mesela bir NPC, trafik sıkışık olduğunda farklı bir yola yönelebilecek. Ya da o karakter için oluşturulan kişilik özellikleri acemi bir sürücü ise akşam olduğunda çok yavaş bir halde otomobil sürecek. Emsal bir formda tam bir trafik magandası olan NPC’ler ve modifiye tutkunları da yeni patentle birlikte hayatımıza girecek.

Take-Two’nun tek oyunu GTA değil. Patent neden GTA 6 ile ilişkilendiriliyor?

Take-Two’nun patentinde yer alan bilgilere baktığımızda, bu patentin yaratıcılarının David Hynd ve Simon Parr olduklarını görüyoruz. Bu isimler, Rockstar North‘un yani GTA 6’nın ana üstlenicisinin yöneticisi pozisyonundalar. Bu bağlamda Hynd, şirketin teknoloji yöneticisi, Parr ise şirketin yapay zeka ünitesinin önderi. Yani kelam konusu patentin GTA 6 ile ilgili olduğu, sugötürmez bir gerçek.

Patentin neler sunacağını şimdiden bilmek mümkün değil fakat Take-Two ve haliyle de Rockstar Games, bugüne kadar görülmemiş bir şeyler üzerinde çalışıyor üzere görünüyor. Öte yandan, yeni patentin neler sunacağını görmek için de uzunca bir müddet beklemek zorunda kalabiliriz. Zira Rockstar Games, GTA 6 ile ilgili ketum halini sürdürüyor ve bu oyunun ne vakit duyurulacağı, hala büyük bir sır.